Jest to mój blog, który jest kontynuacją starego blogu "Wędrowiec, czyli Bies(z)Czady". Publikuję w nim swoje wędrówki z aparatem po zamkach, kościółkach, pałacach i innych ciekawych miejscach, jakich w Polsce, i nie tylko, nie brakuje.

8 mar 2014

KOŚCIOŁY - cz. IV

WSZYSTKIM  PANIOM  Z  OKAZJI  DNIA  KOBIET  NAJSERDECZNIEJSZE  I  Z 
SERCA  PŁYNĄCE  ŻYCZENIA, ORAZ  SPEŁNIENIA  WSZYSTKICH  MARZEŃ
ŻYCZĘ


FOTORELACJE Z KOŚCIOŁÓW
*
           *
Kościół, klasztor i opactwo Benedyktynów w Lubinie  (Wielkopolska).
*
*
*
*
Kościółek parafialny w Łagoszowie Wielkim na Dolnym Śląsku. Jest otoczony kamiennym murem z wmurowanym krzyżem pokutnym.
*
Kościół nowoczesny w Łęce Wielkiej w Wielkopolsce. Mam do niego sentyment, gdyż zbudowany jest na gruncie podarowanym przez moją rodzinę.
*
Figurka św. Rozalii w Łęce Wielkiej w Wielkopolsce. Fundatorem był mój pradziadek. W czasie okupacji została rozebrana na polecenie Niemców po aresztowaniu i umieszczeniu pradziadka w KL Oświęcim.  Figurkę przechował chłopak, który kapliczkę rozebrał i postawił ją z powrotem w latach dziewięćdziesiątych XX wieku na tym samym miejscu. Po drugiej stronie drogi stoi dom pradziadka.
*
*
Kościół parafialny w Miłkowie k/Karpacza po lewej, a po prawej niszczejący kościół protestancki też w Miłkowie. Poniżej krzyże pokutne wmurowane w mur okalający kościół.
*
*

Kościół parafialny w Mirocinie okolony kamiennym murem z kaplicą bramną - lubuskie.
*
*
Kościół parafialny w Oporowie ( Wielkopolska). Byli w nim chrzczeni moi pradziadkowie i babcia. Na jego terenie są groby i tablice epitafijne rodów Morawskich i Dzierżykraj.
*
Kościół parafialny w Osetnie w powiecie górawskim na Dolnym Śląsku.
*
Kościół parafialny w Piersnej niedaleko Głogowa.
*

*
Kościół parafialny w Prochowicach na Dolnym Śląsku.
*
Wieża dzwonna w Przedmościu k/Głogowa.
*
Kościół parafialny w Przemkowie - rzymsko-katolicki.
*
Po lewej dawny kościół protestancki, obecnie cerkiew prawosława. Po prawej cerkiew greko-katolicka w Przemkowie.
Przemków to miasteczko i jego okolice, gdzie mieszkają Łemkowie deportowani w czasie akcji "Wisła" z Łemkowyny w 1947 roku.

    I na tym zakończę kolejną wędrówkę po kościołach. Dalsze fotoreportaże za parę dni.

16 komentarzy:

Chodzenie po krawędzi losu... pisze...

Michałku.... wierny czytelniku i prawdziwy facecie... :) DZIĘKUJĘ

Lotka pisze...

Bardzo dziękuję za cudny kwiatek z okazji Dnia Kobiet, to bardzo miłe. Obejrzałam kościoły i tak się zastanowiłam, nie wiem czemu, ale te niewielkie, wiejskie lub z mniejszych miast są jakieś wzruszające i chyba najbardziej mi się podobają. Ludzie dbają o nie bardzo. Najpiękniejszy z tych na fotografiach, to kościółek z Oporowa. W Przybiernowie, na trasie do Szczecina mijamy bardzo podobny.

Szczesliwa kobieta pisze...

Michałku, wielkie dzięki za pamięć i życzenia, i te tutaj, i te pozostawione u mnie na blogu. To miłe, że pamiętałeś i o mnie, kobiecie na Obczyźnie. Gentleman z Ciebie... słowo daję! W podziękowaniu mam dla Ciebie kwiatuszki wczesnowiosenne na fotoblogu. Bierz jakie Ci się tylko spodobają. ;)

Fotki kościołów są ładne. Podobają mi się. A kościoły oczywiście zadbane...
Pozdrawiam cieplutko! Halszka

Stokrotka pisze...

Dziękuję bardzo za piękną różę i za ciąg dalszy o kościołach.
Serdeczności :-)

galeria .alob pisze...

I ja dziękuję za życzenia Michale ! Wycieczka tropami "Kościoły.." znowu ciekawa,zdjęcia uzupełniają opisy . .. Serdecznie pozdrawiam :) Ola

alik pisze...

-- witaj Michałku... piękna róża i życzenia też piękne... dziękuję jako kobieta...
- ze zdjęć wybrałam ten w Lubinie, a to z racji, że kiedyś tam byłam i dodam jeszcze , że imponująco prezentuję się ten co to na Waszej ziemi rodzinnej postawiony...

sia pisze...

Michale, bardzo dziękuję za życzenia, a w kościołach podziwiam tę prostotę, ona wyziera głównie z klasztorów...
Pozdrawiam serdecznie
http://eksperyment-przemijania.blog.onet.pl/

Azalia pisze...

Michałku, dzięki za sympatyczne życzonka, piękną róże i swspaniałą fotokolecję kościołów z Twoich rodzinnych stron. Pozdrawiam serdecznie

Malina M pisze...

Z CAŁEGO SERCA DZIĘKUJĘ ZA ŻYCZENIA Z SERCA A RÓŻĘ ZABIERAM , BO PIĘKNA :-)
Ciekawet te kościoły, jeden ciekawszy od drugiego. Ech - uzupełniamy się , żadnego z tych nie znałam i z największą przyjemnością oglądałam ... wiesz, że jestem pies na takie zabytki. Teraz szykuje mi się do roboty piękny kościółek w Lubominie. Czekamy na badania bo na elewacjach są wyjątkowej urody sgrafitta.
Jutro wpadnę życzyć z okazji Dnia Mężczyzny :-)

KRAINA MARZEŃ pisze...

SERDECZNIE DZIĘKUJĘ ZA ŚLICZNE ŻYCZENIA ORAZ RÓŻYCZKĘ DZIEKUJĘ ZA WYCIECZKĘ PO PREZENTOWANYCH KOŚCIÓŁKACH PO PROSTU PIĘKNE POZDRAWIAM

basia pisze...

U Ciebie jak zwykle można zobaczyc ciekawe obiekty architektoniczne i ciekawe miejsca Michale :)
Dziękuje za urocze życzenia i pozdrawiam ciepło

PAK pisze...

Łagoszów wygląda na stary... Znasz jego historię?
A w Miłkowie to wygląda lepiej, niż pamiętałem z wizyty sprzed lat.. no chyba dziesięciu.

vojtek pisze...

Skodzinka już trochę Polski poznała. Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu służbowo pojedziemy do sąsiadów. Aż pod granicę Szwajcarii. I mam tremę:) Poważnie.

Powinieneś stworzyć Katalog Kościołów Polskich. Nowe kościoły specjalnie mi sie nie podobają. Najczęściej są ZA DUŻE! Piękna historia z kapliczką Twojego dziadka. Historie rodzinne bardzo mnie interesują. trochę i ja teraz zwiedzam. Ale to przypadek. Skodzinka pozdrawia Szrocika :)
A ja Ciebie
Vojtek

Szczesliwa kobieta pisze...

Michał, a mówiłam, że dżdżownica to pożyteczne zwierzę? Gdyby nie ona, to co by student profesorowi w czasie egzaminu na uszy nawijał? Fajny kawał.
Pozdrawiam na przedwiośniu i dziękuję za miłą wizytę! Halszka

galeria .alob pisze...

Dodam Michale,że również uważam Kościoły jako budowle ale tylko te ze starymi murami i zgadzam się ,ze obecnie zbudowane są .. co najmniej nijakie,w każdym razie większość ..
Ostatnia wędrówka znowu edukacyjna z dobrymi zdjęciami. :)

Anonimowy pisze...

WRÓCIŁAM DO WAS Z NOWYM BLOGIEM PAMIĘTAM PANA RAZEM BLOGOWALIŚMY.CIEKAWE ZDJĘCIA BARDZO INTERESUJĄCE.BĘDĘ ODWIEDZAĆ POZDRAWIAM.