Jest to mój blog, który jest kontynuacją starego blogu "Wędrowiec, czyli Bies(z)Czady". Publikuję w nim swoje wędrówki z aparatem po zamkach, kościółkach, pałacach i innych ciekawych miejscach, jakich w Polsce, i nie tylko, nie brakuje.

17 maj 2015

RATUSZ I.....

     Pora podzielić się ostatnią relacją z mojej wędrówki po Brzegu i pokazać renesansowy ratusz zbudowany w latach 1569 - 1577.
    Pierwsza siedziba władz miasta istniała już w XIV wieku, ale spłonęła w wielkim pożarze miasta. Nowy ratusz zaprojektował włoski architekt Bernard Niuron. W 1926 roku w południową fasadę wmurowano portal pochodzący z nieodległej kamienicy.
*


W drodze do ratusza stoi ładny pomnik z figurami sakralnymi. Nie brakuje starych kamieniczek i budynków...


Różne ujęcia renasensowego ratusza.

W sali obrad Rady Miasta przywitał nas sam książę brzeski.

Powyżej zabytkowe pomieszczenie dawnych Rajców z pięknie malowanymi szafami na dokumenty miejskie. Nie mogło też zabraknąć stylowego kominka.

Korytarz z drewnianym sufitem, ozdobnymi lampami i dawnymi herbani.

Pora opuścić gościnny Brzeg, ale należy zatrzymać się przy ozdobnym kamieniu milowym upamiętniającym budowę drogi z Brzegu do Wrocławia.

     Dopiero dzisiaj wróciłem od kuzyna  z Poznania. Pogadaliśmy sobie za wszystkie czasy, o ile potrafią się porozumieć przeciwnicy polityczni. Wojtek jest za PiS, a ja za tą ferajną nie przepadam. Czego się nie robi dla dobra rodziny. Zapaliłem znicz na grobie wujka, mojego chrzestnego i ojca kuzyna. To już dwa lata minęły jak spokojnie i bezboleśnie odszedł na drugi brzeg. Ale pozostała po nim pamięć, nie tylko w rodzinie, ale w secach znajomych i dawnych uczniów z Liceum Muzycznego w Poznaniu....

14 komentarzy:

Jolanta K pisze...

Śliczny jest ten ratusz, jak domek z klocków. Wymalowane szafy są niesamowite. W pierwszej chwili myślałam, że to malowidła ścienne.
Pozdrawiam bardzo cieplutko:-)

Czereśnia A pisze...

Ratusz jest bardzo ciekawy...Pozdrawiam:)

Czereśnia A pisze...

Ratusz jest bardzo ciekawy...Pozdrawiam:)

Anek73 pisze...

Świetna wycieczka :)
Miłego tygodnia :)

makroman pisze...

W Tarnowie ratusz bogatszy i renesans że tak powiem bardziej... klasyczny ;-)
Ale i w Brzegu tez nie mało do zobaczenia.

danka pisze...

Ratusz uroczy,Bardzo mało zwiedziłam takich miejsc ,kiedy mieszkałam w Polsce..W Szwecji nie ma takich zabytków na wyciągniecie dłoni.:) Pozdrawiam ciepło.

Lotka pisze...

Pomnik przecudnej urody. Miasto ma swój klimat i tchnie przeszłością. Lubię oglądać stare budowle, szczególnie Kościoły ale i Ratusze, stojące w centrach, tworzą niepowtarzalną całość. Najbliżej mam do Kamienia Pomorskiego, gdzie jest i Ratusz i Katedra.Pozdrawiam serdecznie.

Halina Krüsch Czopowik pisze...

No piękny jest ten renesansowy Ratusz. Wycieczka ciekawa i pouczająca. Dziękuję Ci za nią.

Co to się w tej Polsce porobiło. Nawet najbliższe rodziny podzieliły poglądy polityczne. Nie wiem, czy umiałabym żyć w takiej atmosferze.

Dzięki za wizytę i fajniutki wierszyk!
Halszka wiosną nad wiosnami,
wszystkich Gości pyłkiem mami.:D

Pozdrawia też wiosennie!

czerwona filiżanka pisze...

no tak... ani PiS ani PO.... nie ma na kogo głosować...

Halina Krüsch Czopowik pisze...

Michał, dzięki za fikuśny wierszyk. Os chyba nikt za bardzo nie lubi, bo są upierdliwe jak cholera. A czy Ty wiesz, że gdy osa wyjmuje żądło, wydziela specyficzny zapach, który jest dla innych os "zaproszeniem" do ataku?

Naukowcy z Uniwersytetu z Montrealu odkryli, że jest taki gatunek os, które swoje jaja składają w biedronkach. Kurka flinta...! Biedne biedronki, służą tym "nieludzkim" osom jak surogatki.
Na początku osa składa swoje jaja w pustych przestrzeniach w brzuchu biedronki. Larwa żywi się tkanką biedronki przez ok. 20 dni, a następnie wierci dziurę w jej pancerzu, wychodzi na zewnątrz i tworzy kokon między nogami biedronki. Unieruchomiona biedronka taką pętlą, siłą rzeczy broni siebie i larwy. Mało która biedronka wychodzi cało z tej opresji i wraca do normalnego życia. A to ci agregatki, co nie? :D
Pozdrawiam wiosennie! Halszka

KRAINA MARZEŃ-RÓŻA pisze...

Dziękuję za wspanialą wycieczkę serdecznie pozdrawiam milo mi za odwiedziny

Ultra pisze...

Piękne widoki, dzięki za tę wycieczkę i osobiste przeżycia. Pozdrowienia.

Stokrotka pisze...

A ja na końcu zawsze przychodzę Michale, ale chyba się na mnie za to nie gniewasz.
Wspaniały ten ratusz. Bardzo lubię renesans...
Serdeczności:-)

Annika pisze...

Wspaniała wycieczka, a i ratusz przepiękny! Nie byłam w Brzegu, ale to pewnie chluba tego miasta. Stare kamieniczki urocze. Nie ma co, widać że miasto ma swój klimat :)
Pozdrawiam serdecznie :)))