Jest to mój blog, który jest kontynuacją starego blogu "Wędrowiec, czyli Bies(z)Czady". Publikuję w nim swoje wędrówki z aparatem po zamkach, kościółkach, pałacach i innych ciekawych miejscach, jakich w Polsce, i nie tylko, nie brakuje.

5 lip 2016

GNIEZNO - KATEDRA

   Katedra Gnieźnieńska zwana Bazyliką Prymasowską Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest znaną w Polsce świątynią związaną z początkiem Państwa Polskiego. Zbudowana w stylu gotyckim na Wzgórzu Lecha jest siedzibą parafii archikatedralnej pw. WNMP. Obiekt ten jest wpisany na listę Pomników Historii.
   Początki katedry sięgają końca IX wieku. Wybudowano wtedy prostokątne Oratorium jednonawowe. Pod koniec X wieku Mieszko I wybudował świątynię na planie krzyża przebudowując Oratorium. Pochowano w niej w 977 r. księżnę Dąbrówkę, żonę Mieszka I. Jeszcze przed przybyciem św. Wojciecha Bolesław Chrobry przebudował świątynię według planu prostokąta, wynosząc ją później do rangi katedry. W 994 roku odbył się w niej pogrzeb św. Wojciecha i jego kanonizacja przez papieża Sylwestra II.
    Obecnie katedra jest budowlą trójnawową o układzie bazylikowym z  zamkniętym wielobocznie prezbiterium  z ambitem. Do naw bocznych i ambitu przylegają liczne kaplice boczne.
*
Widok na katedrę z tarasu widokowego muzeum.

Widok na katedrę z drugiej strony jeziora.

Dzwon kardynała Wyszyńskiego.


Pomnik Mieszka I i wieża katedry.
 
Boczne kaplice.

Jeden z ołtarzy w bocznej kaplicy, oraz zakratowane wejście do następnej.
 

Ołtarz główny i sarkofag  św. Wojciecha.

Drzwi Gnieźnieńskie i płyty epitafijne.

Płyta epitafijna i sklepienie nawy głównej.

Jedno z bocznych wejść i zabytkowe organy.


Mury zewnętrzne świątyni i detale architektoniczne.
 

Pomnik u stóp Wzgórza Lecha i moja skromna osoba.

Pawilon rotunda.


Rynek gnieźnieński i deptak z widokiem na katedrę.

    Pora opuścić katedrę i Gniezno, i jechać dalej  na Ostrów Lednicki, ale o tym kolejnym razem.

11 komentarzy:

JoAnna I. - K. pisze...

Uwielbiam takie miejsca!
Katedry mają coś niesamowitego, jakiegoś ducha...

Muszę tam pojechać jeszcze w te wakacje.

Póki co uciekła mi Praga, ale co się odwlecze...

Pozdrawiam serdecznie, Michale!

Hexe pisze...

Oczywiście bardzo ważna perełka polskiej historii musiała zostać odwiedzona :) Katedra jest piękna, ale tego już pisać nie muszę.
Pozdrawiam serdecznie :)

INKA pisze...

Czuje się w niej ducha naszej historii. Miejsce, które powinien odwiedzić każdy! Pozdrawiam serdecznie

makroman pisze...

Jest ogromne nagromadzenie historii, to się tam czuje.

Stokrotka pisze...

Przepiękna jest ta katedra.
Dziękuję Michale.
:-)

vojtek pisze...

Pamiętam tą piosenkę z wojska. Ale moja kompanie jej nie śpiewała. każda kompania miała swoje piosenki. Z tym pinem to nie wiem jak to się stało. Mógłbym przysiądź, że się nie pomyliłem. Co do Oabmy i jego tekstów to bądź pewien, że nie troszczy się On o demokrację w Polsce! Dla USA Polska to kraj mało znany jak dla większości Amerykanów. Oni mają niedługo wybory i walka wyborcza trwa. I wtedy troszczą się o WSZYSTKO I WSZYSTKICH. Amerykanie maja podobne kłopoty z ich Sądem Najwyższym co my z TK! Ale jakoś nikt z Polski i z innych krajów ich za to nie zganił. Szkoda zadzierać z mocarstwem prawda? Obama wrócił za szybko do USA z powodu śmierci policjantów mordowanych coraz częściej. I to jest demokracja w wydaniu amerykańskim. Ciekawe czy jakiś polski polityk zgani tą "demokrację"
na pewno nie! Bo USA teraz u nas się traktuje jak dawniej ZSRR. Wiernopoddańczo.

Wstyd przyznać ale w Gnieźnie nie byłem jeszcze. Jakoś mi nie po drodze. Zapamiętałem tylko sprawę kryminalną z okradzeniem srebrnego sarkofagu mojego imiennika. I nie pamiętam jak to się zakończyło. Jak zmienia przepisy to za niecałe dwa lata będę miał emeryturę to nadrobię na spokojnie luki w poznawaniu Polski. W Warszawie słonecznie. Daje się odczuć mniejszy ruch kołowy. W metrze tez mniej ludzi. Pora urlopow.
Pozdrawiam serdecznie
Vojtek

PAK pisze...

To jakieś miejscowe dane?
Z tego, co mi wiadomo, to trudno katedrę gnieźnieńską datować na czasy sprzed Bolesława Chrobrego (za Mieszka jedyne rozpoznane archeologicznie budowle, w tym sakralne, znajdowały się w Poznaniu -- pałac i katedra).
Tak się tylko czepiam, jako miłośnik zgłębiania tajników tej epoki :)

Michał Cimek pisze...

PAK, takie dane mam z wikipedii. Chodzi bardziej o początki państwa, bo katedrę w obecnym kształcie wybudowano znacznie później. Jak wiele kościołów w naszym kraju, że o zamkach nie wspomnę.
Michał

PAK pisze...

Michale,
zerknąłem. Wikipedia powołuje się na portal historyczny, który (bez wskazania źródeł) mówi o odkryciu pozostałości "świątyni chrześcijańskiej" starszej o 100 lat od przyjęcia chrztu (przez Mieszka w domyśle). To jest sprzeczne ze wszystkim, co czytałem o początkach Polski i początków chrześcijaństwa.
Ale, OK, czepiać się nie będę więcej :)

Michał Cimek pisze...

PAK, wiesz dobrze jak ja, że historycy nadal się sprzeczają co do chrztu Mieszka I i początków naszego państwa. Prawdy historyczne mieszają się z hipotezami, tezami, legendami, ale my starzy kumple nie będziemy się wadzić. Istotne jest to, co widzimy, zwiedzamy i co mamy z tego dla naszej wędrownej duszy. I niech tak pozostanie, bo tyle naszego co zobaczymy i zachowamy w pamięci. A tego nikt nam nie odbierze.
Pozdrawiam i oby nam się dobrze działo, a nogi nas prowadziły do kolejnych celów.
Michał.

sia pisze...

Widzę, że tak po sąsiedzku zawitałeś do pierwszej stolicy Polski - może i był nią Poznań, pozostańmy jednak przy Gnieźnie. Pięknie jest tutaj, a drzwi katedry to prawdziwe rękodzieło :)
Pozdrawiam
https://plus.google.com/u/0/100171142089665156203/posts
http://eksperyment-przemijania.blog.onet.pl/tag/gej/