Jest to mój blog, który jest kontynuacją starego blogu "Wędrowiec, czyli Bies(z)Czady". Publikuję w nim swoje wędrówki z aparatem po zamkach, kościółkach, pałacach i innych ciekawych miejscach, jakich w Polsce, i nie tylko, nie brakuje.

5 cze 2017

NIEMCZA...

   Ładne miasteczko w powiecie dzierżoniowskim o bogatej historii sięgającej X wieku. W tamtym okresie Niemcza była grodem obronnych. Do tej pory pozostały mury obronne i bramy wjazdowe. Ma ładny rynek, ale prosi się on o odnowienie kilku kamieniczek.
     Miła Pani z Towarzystwa Miłośników Niemczy i Ziemi Niemczańskiej zaprosiła nas na zwiedzenie ciekawej wystawy w Domu Kultury, a na pożegnanie podarowała nam wspomnienia powojennych pionierów i dawnych mieszkańców niemieckich, którzy musieli opuścić swoje miasto...
*
Rynek w Niemczy.
Kamienne mury obronne.

Bramy wjazdowe i baszta.

Ciekawa wystawa z historii Niemczy i miła przewodniczka.
Książka ze wspomnieniami mieszkańców Niemczy.

    Po obiedzie pora wracać na trasę i powędrować do Wojsławic, aby zobaczyć ciekawy ogród z kwitnącymi różanecznikami, ale o tym kolejnym razem.

15 komentarzy:

Jula pisze...

Pięknie zachowane miasteczko, we wcześniejszym wpisie pałac, ciekawa jestem czy w ogóle nie były zniszczone w czasie wojny , czy rozkradzione potem po wojnie ?.. W ogóle tam był front ?.. A może to współcześni mieszkańcy, z tubylców ktoś został , czy sami osiedlency ?..Repatrianci itd..
Czy potomkowie dawnych mieszkańców przyjeżdżają tu na sentymentalną wycieczki, jak Polacy na wschodzie , np; do Lwowa i okolic , czy do Wilna i też w okolice ?..
Pozdrawiam i podziwiam za determinację wcswoich postanowieniach. Nawet niwiedzialam, że w tamtych rejonach obecnej Polski jest tak pięknie. ☺
I widać po starych budynkach tam, w centrum i za Wisłą w tym dawnym zabudowania różnice kulturowe. Onecwspolczesnie z nowym zbudowaniem zanikają .

makroman pisze...

Ciekawe miejsce, zawsze się zastanawiałem czy tzw. "fundusze europejskie" nie są pompowane w takie miejsca... na życzenie byłych gospodarzy tych terenów, a jeśli tak to jakie przyświecają im motywy?

aldia arcadia pisze...

Witaj. Miło mnie zaskoczyłeś! Nie kojarzę tego miasteczka, a tak urocze miejsce!
Serdecznie Pozdrawiam

Anonimowy pisze...

Miejsce warte zwiedzania. Pozdrawiam. :) .

Anonimowy pisze...

Cały wic polega na tym,że tu niemiaszki nie zagrzały miejsca,czmychnęły myk,myk do Rzeszy.
Czy mamy ich z tego powodu wielbić? Przypuszczam,że wątpię..Wątpię też,czy jakikolwiek naród europejski wielbi tych zbrodniarzy.

Michał Cimek pisze...

Anonimowy, a kto pisze o wielbieniu zbrodniarzy. Dawni mieszkańcy Niemczy nie czmychnęli, a zostali wywiezieni w głąb Niemiec na mocy traktatu Poczdamskiego. W podobny sposób wywożono naszych Kresowian na "Ziemie Odzyskane". Moja rodzina po powrocie z robót przymusowych w Niemczech też się osiedliła na Dolnym Śląsku w Głogowie, bo nasze dawne mieszkanie w Lesznie było już zajęte przez Polaków właśnie.
I nie każdy Niemiec był mordercą, podobnie jak nie każdy Polak aniołem.
Każdy ma prawo do swoich wspomnień, tak Kresowianie, jak Wielkopolanie, czy Niemcy. Radzę sięgnąć do historii.
W ramach Akcji "Wisła" w podobny sposób deportowano Łemków z Łemkowiny na Ziemie Zachodnie i Północne, oraz Ukraińców z Bieszczadów. Czy oni też wszyscy byli rezunami i mordercami?
Pozdrawiam.
Michał

Hexe pisze...

WYMARZONE MIASTO. Niewielkie, niezbyt krzykliwe, za to pełne uroku i te kolorowe kamienice. W takim mieście można żyć :)

JOLANTA pisze...

Miłe miejsce. Każde z najmniejszych nawet miasteczek ma swoją historię i warto o tej historii pisać.
Pozdrawiam :)

Anonimowy pisze...

Piękne, zadbane miejsce. Wielce mądry przypis w formie komentarza Michale. Trudna, ale i historycznie ciekawa Twoja rodzinna droga - pewnie wielu z nas przypomniało sobie teraz o podobnych rodowych kolejach losu...
I kto za Tobą nadąży z tym zwiedzaniem :)))

teresa pisze...

(...)cd. I kto za Tobą nadąży... :)
Wracam. Widzisz, nawet nie zdążyłam się podpisać. Ten- konkretnie ten anonim jest mój :)
Serdeczności :)

Vehuan pisze...

A może by tak więcej zdjęć miasteczka dołożyć, Michale? ;) Urokliwe miasteczko.

Michał Cimek pisze...

Vehuan, nie mam niestety więcej zdjęć z Niemczy. Byliśmy w niej na posiłku po drodze i nie było wiele czasu na zwiedzanie. A szkoda, bo ciekawe miasteczko.
Pozdrawiam.
Michał

czerwona filiżanka pisze...

urokliwe miejsca

JσAηηค I.- Ƙ. pisze...

Mieszkałam w Dzierżoniowie po ślubie.
Dobrze znam tamte tereny.
Lubię Niemczę, kocham Góry Sowie,
a Wojsławice - cudeńko.

Pozdrawiam serdecznie, Michale,
wszelkiego dobra!

Alenka pisze...

Bardzo ladne miasteczko Michalku. Bardzo lubie takie niewielkie klimatyczne miejscowosci. Zaczynam ich zwiedzanie wlasnie od Ryneczkow i Starowki. Zdjecia pokazuja przesliczny koloryt Niemczy. Piekna sloneczna pogoda z pewnoscia podkreslila jej urok. Wedroj Wedrowcze, a my za Toba :))
Pozdrowienia najserdeczniejsze :)