Jest to mój blog, który jest kontynuacją starego blogu "Wędrowiec, czyli Bies(z)Czady". Publikuję w nim swoje wędrówki z aparatem po zamkach, kościółkach, pałacach i innych ciekawych miejscach, jakich w Polsce, i nie tylko, nie brakuje.

12 lip 2017

SKANSEN W OCHLI

   Pora zmienić nieco klimat z zamkowego na bardziej sielski i anielski, czyli na wędrówkę po skansenie   etnograficznym. Jest w nim wiele wspaniałych zabytków i drewnianych chat...
  Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze z siedzibą w Ochli,  jest placówką naukowo-badawczą i oświatową, powstałą w 1982 roku na miejscu Zielonogórskiego Parku Etnograficznego. Na tym terenie znajduje się ponad 8 tysięcy zabytków kultury ludowej w tym ponad 50 budynków.  Są tu prezentowane zabytki z czterech regionów - Wielkopolski Zachodniej, Wschodnich Łużyc, Dolnego Śląska i obszaru środkowo-lubuskiego. Do najcenniejszych należy najstarszy dom z Potrzebowa z 1675 roku i wieża winiarska z Budachowa z XVIII wieku. 
   W muzeum zgromadzono wiele zabytków  związanych z kulturą ludności przesiedlonej po II Wojnie Światowej z Kresów Wschodnich, Bukowiny rumuńskiej i innych stron Polski. Muzeum ofiaruje te bogaty program edukacyjny, którzy przybliża dawne rzemiosło, sztukę i wykonywania dawnych prac gospodarskich.
    Skansen znajduje się na Lubuskim Szlaku  Miodu i Wina i znajduje się w nim karczma, oraz łowisko ze smażalnią ryb...
*Rzeźby ludowe i część starych chat.

Wieża winiarska i duże kadzie drewniane do wina.Dawne chaty drewniane i...Wnętrze dawnych chat...
Dawne żarna...

Pora spocząć na przyzbie, aby powędrować dalej.Stara kuźnia i jej wyposażenie...Jeszcze mały wypoczynek z papierosem na ławeczce i pora wracać.

    Jestem pod wrażeniem skansenu i choć w kilku byłem, to nigdy z takim bogactwem zabytków. Pora jechać dalej do Zamku w Krośnie Odrzańskim, ale o tym kolejnym razem.

10 komentarzy:

JOLANTA pisze...

Przyjemny spacer po uroczym skansenie wśród starych drzew i otaczającej go ciszy. Bardzo ładne zdjęcia.
Pozdrawiam :)

Anonimowy pisze...

Szkoda, ze nie można tam spedzic kilku tygodni - idealne miejsce nie tylko do podziwiania, ale wyciszenia, refleksji i wypoczynku. Malgosia.

Hexe pisze...

Jestem oczarowana, bardzo lubię skanseny. Takie miejsca są jak żywe, o wiele lepiej patrzy się na przedmioty antyczne tak usytuowane, niż na te stojące w muzealnych gablotach.
Pozdrawiam!

czerwona filiżanka pisze...

szlak miodu i wina... brzmi intrygująco:))

makroman pisze...

Miłośnikiem skansenów nie jestem, z drugiej strony, jak wybywam poza własny region,gdzie chaty,stodoły czy kościoły znam z terenu to właśnie ze sjansenów czerpię wiedzę bo trudno na ślepo bładzić w nadziei że się coś ciekawego trafi.

Stokrotka pisze...

Uwielbiam skanseny Michale.
W tym nigdy nie byłam, no ale dzięki Tobie - to jednak go odwiedziłam.
:-)

PAK pisze...

Ładnie to wygląda. No i dość chłodno było ;) Jak myślę o skansenach, to myślę o tym by: a) nie padało, b) nie było za gorąco.

Tomasz pisze...

Pozdrawiam Michale po dłuższej przerwie. Kocham zabytki, uwielbiam stare zabudowy wiejskie, które mi przypominają dzieciństwo. Kwietnie w tym skansenie czułem się podczas Twojej fotowędrówki

teresa pisze...

Ławeczka... Kaszkiet, "palica", fajeczka. Skansen wspomnień. Moich wspomnień :)))

Młodzi Na Dorobku pisze...

https://www.pinterest.co.uk/pin/525021269032192803/?autologin=true