Jest to mój blog, który jest kontynuacją starego blogu "Wędrowiec, czyli Bies(z)Czady". Publikuję w nim swoje wędrówki z aparatem po zamkach, kościółkach, pałacach i innych ciekawych miejscach, jakich w Polsce, i nie tylko, nie brakuje.

16 sty 2016

KOŚCIÓŁ W RYDZYNIE

     Pora opuścić rydzyński zamek, zwany też pałacem z uwagi na późniejsze barokowe zmiany jakie się w nim dokonały i odwiedzić kościół św. Stanisława Biskupa.
     Kościół ufundował w 1751 roku książę Aleksander Józef Sułkowski na miejscu zniszczonej świątyni w 1707 r i drewnianego kościoła z 1716 roku. Późnobarokowa świątynia jest dziełem architekta i budowniczego z Legnicy Karola Marcina Frantza. Jest to bogato ukształtowana bryła prawie bez kątów prostych. Posiada oryginalny wystrój, częściowo zmieniony w latach 1785 - 1986 przez Ignacego Graffa, architekta księcia Augusta Sułkowskiego.
    W świątyni znajduje się sześć ołtarzy bocznych, a nad wejściem jest ozdobny portal z kartuszem herbowym Sulima Sułkowskich.
     Niewątpliwą perełką jest marmurowa płyta nagrobna Jana z Czerniny posadowiona za ołtarem głównym z gotyckim napisem. Jest ona jedną z najstarszych płyt nagrobnych w Wielkopolsce.
*

Kartusz herbowy na portalu wejściowym.


Kościół z różnych perspektyw.


Ołtarz główny, a za nim płyta nagrobna Jana z Czerniny. Obok późnobarokowa ambona.


Wnętrze kościoła, ołtarze boczne i główny.


Grota Matki Boskiej  na terenie kościoła.

    Pora opuścić uroczy kościół i pojechać dalej, ale o tym kolejnym razem.

17 komentarzy:

JoAnna I. - K. pisze...

Bardzo mi się ta grota podoba.
W kościele nie byłam, ale jeszcze nic straconego, pozdrawiam Michale (ospale, bo jestem na lekach jakaś otumaniona).

Hexe pisze...

Elegancko :) Jak zwykle pięknie potrafisz pokazać odwiedzane miejsce :)

vojtek pisze...

Pozdrawiam Michale. Fajnie było ale się skończyło. Za to teraz moge sobie swobodnie planować wojaże. Wyjdzie nie wyjdzie ale się człowiek trochę dowie o tam i o tamtym. Jadę do Ciebie :)

Michale odpowiem Ci podobnie jak Ty mi odpowiedziałeś. Prawdopodobnie tu nie będę ale pooglądam i poczytam :) Już nie raz Ci pisałem, że w tych rejonach Polski nie byłem. Trudno byc wszędzie. Zwróciłem uwagę na nazwisko Sułkowski. Jest na Żoliborzu ulica Sulkowskiego. I tam mieszka moja kuzynka z USA. To znaczy pół roku jest w Teksasie a drugie pół własnie na Sułkowskiego.
Pozdrawiam z zaśnieżonej Warszawy

Jolanta pisze...

Piękny kościół.
Żeby tą płytę sfotografować to musiałeś wejść za ołtarz - rozumiem....
Bardzo ciekawa ambona, przez drzwi do niej się wchodzi- to rzadkość.
Michał, ja też prowadzę bloga o tematyce sakralnej i umieszczam tam ciekawe świątynie - zapraszam do oglądania. Podpiszę się tym blogiem.
Pozdrawiam serdecznie...:-)

aldia arcadia pisze...

Takie stare zabytkowe świątynie lubie najbardziej :)

claire pisze...

Bardzo piękny kościół, niezwykłe wnętrze - ja bardzo lubię polskie barokowe kościoły :-)

Wanda Róża pisze...

Kościół jest piękny balkony cudowne , późnobarokowa ambona jest inna i ciekawa szesc oltarzy bocznych zdjęcia piekne pozdrawiam serdecznie

Stokrotka pisze...

Jak zwykle piękny opis.
Bo i kościół wspaniały.
Serdeczności Michale.

teresa pisze...

Najbardziej podoba mnie się grota. Pozdrawiam. :) .

Julijan Lemko pisze...

I znowu fajne miejsce!
Wiesz, gdzie zajrzeć, i wiesz jak to ciekawie pokazać ;)
Ciekawa sprwa z tymi płytami nagrobnymi i kryptami pod podłogą - ludzie zamożni kazali się tak chować, by przez poniżenie wywołane deptaniem dostać się łatwiej do nieba ;)

Pozdrowienia

Anek73 pisze...

Piękne miejsce - szczególnie grota :)
Miłego tygodnia :)

czerwona filiżanka pisze...

ja neidawno wróciłam z małego wypadu a już teraz spakowałabym sie na kolejny kilkudniowy

basia pisze...

Bardzo ciekawa architektura kościoła. Pozdrawiam Michale

makroman pisze...

Całkiem sympatyczny barok - nie przytłacza złoceniami - zdaje się że sporo tu odwołań do renesansu, przynajmniej na moje oko. Piątka z plusem!

Tomasz pisze...

Michale, architektura sakralna , zwłaszcza ta wcześniejsza, zawsze zachwyca. Mnie rażą współczesne świątynie przypominające hale, choć i dziś zdarzają sie perełki architektoniczne. Pozdrawiam, Tomasz

makroman pisze...

Zauważ Tomaszu że pierwotnie bazylika znaczyło tyle co hala właśnie. Było to budownictwo na wskroś świeckie, zaadaptowane dla potrzeb rosnącego w liczebność chrześcijaństwa.

Alenka pisze...

Michalku, podobna grota znajduje sie w Gliwicach. Jest piekna :) Ciekawa wycieczka Michas, gdzie Cie jeszcze nie bylo Wedrowcze? :)
Calusy :))