Jest to mój blog, który jest kontynuacją starego blogu "Wędrowiec, czyli Bies(z)Czady". Publikuję w nim swoje wędrówki z aparatem po zamkach, kościółkach, pałacach i innych ciekawych miejscach, jakich w Polsce, i nie tylko, nie brakuje.

5 lis 2017

SKANSEN SOPLICOWO W W CICHOWIE

  Cichowo, to mała wieś w powiecie kościańskim nad  jeziorem Cichowo. Znajduje się tu malowniczy skansen fimowy"Soplicowo", 
  Po nakręceniy filmu "Pan Tadeusz" przez Andrzeja Wajdę (1999 rok), dzięki staraniom  Marka Pinkowskiego i Pawła Buksalewicza do Cichowa sprowadzomo elementy stanowiące scenografię filmu, czyli Soplicowo.
   Obecnie w skansenie można zobaczyć wozownię, kurnik, gołębnik, lamus, stajnię i spichlerz. Jest to doskonałe miejsce kultywujące staropolską tradycję, oraz coroczne imprezy poświęcone Adamowi Mickiewiczowi , a dba o to Krzywińskie Towarzystwo Kulturalne. Kolorytu dodaje duży sad i zwierzęta, które Marek Pinkowski tresuje na potrzeby filmu. Zwiedzając to miejscem byłem pod ogromnym wrażeniem...
*


Gołębnik...

Lamus...Inne ujęcie gołębnika...

   Pora opuścić urocze Soplicowa i wracać do domu, aby po drodze wstąpić do Osiecznej i powspominać moje dzieciństwo nad Jeziorem Łoniewskim. Ale o tym następnym razem.

10 komentarzy:

Monika B pisze...

Ciekawy jest ten skansen.

Hexe pisze...

Och, świetne są wszystkie skanseny i każdy to prawdziwa przyjemność :)

Anonimowy pisze...

Mam nadzieje, ze tworcy skansenu nie tylko film oglądali - przy obecnych lamentach na temat czytelnictwa takie inicjatywy to cos wspaniałego. Pozdrawiam Malgosia.

Stokrotka pisze...

Faktycznie bardzo ładny skansen.
:-)

Wojciech Zienowicz pisze...

Nieznane są wyroki boskie dlatego nie wiem jak tu długo zabawię. Na pewno jest to doskonały odpoczynek od Wielkiego Miasta. Nie będę na Marszu Niepodległości. Trudno.

Fajnie tak sobie pozwiedzać i zobaczyć jak ludzie dawniej żyli. Mnie najbardziej interesują wnętrza. Ciekawe czy ktoś będzie coś po nas oglądał??
Pewnie tak. Czas leci bardzo szybko.
Pozdrowienia serdeczne beskidzkie, turystyczne i normalne
Vojtek

Danka Skandanita pisze...

Bardzo fajne miejsce do spędzania wolnego czasu☺ Wszystko co pokrywa drewno jest dla mnie piękne!! bo uwielbiam dechy ,bale,płoty itd...(chyba byłam córką leśniczego hahahah)Miłego zwiedzania cd.

JOLANTA pisze...

Piękne zdjęcia, ciekawe miejsce.
Serdeczności :)

PAK pisze...

Wpadam, wpadam :) Tyle że sam się ledwo wyrabiam z obróbką zdjęć z ostatniego weekendu (a jest już czwartek...). A to tylko dwie wycieczki -- Luboń Wielki i objazd do Buska i z powrotem (ale inne rzeczy nas bardziej od samego Buska, skądinąd zadbanego i przyjemnego, pociągały).

A co mogę o skansenie powiedzieć? Że ciekawie wyglądają te karty-opisy. Bo już różne widziałem, np. metalowe płyty. Bo rzecz w tym, by wytrwały wystawione na wiatr, deszcz, czy śnieg. I o ile te kolorowe karty ładnie wyglądają, a nawet wierzę, że są w odpornym plastiku, to bym się o nie martwił...

makroman pisze...

Świetny pomysł. W zasadzie można by i rzymski skansen zrobić gdyby nie spektakularny pozar ;)

Mają swoje miasteczko w Serbii po filmach Kusturicy, to czy my gorsi? A widać ze obiekt utrzymany dobrze. Jakas grupa rekonstrukcyjna pewnie by go dodatkowo ozywiła.

teresa pisze...

Powiem Ci Michale, że żyje tyle lat na tym ziemskim padole i nigdy się nie zastanawiałam dokładnie tak jak dziś nad zwrotem: "wyjąć coś z, włożyć coś do/lamusa". Tak jakoś sobie lamus inaczej, czyli jako zwykłe pomieszczenie typu graciarnia wyobrażałam.
Śliczny budyneczek. Przy tej okazji znalazłam równie piękne zdjęcie lamusa w Kalinówce Kościelnej ;)
Serdeczności :)