Jest to mój blog, który jest kontynuacją starego blogu "Wędrowiec, czyli Bies(z)Czady". Publikuję w nim swoje wędrówki z aparatem po zamkach, kościółkach, pałacach i innych ciekawych miejscach, jakich w Polsce, i nie tylko, nie brakuje.

7 sty 2014

PODSUMOWANIE WĘDRÓWEK

 Wczoraj wróciłem z Poznania i zgodnie z obietnicą chciałbym zaprezentować miejsca i budowle, które zwiedziłem. Zacznę od wież różnego przeznaczenia. A trochę ich się nazbierało i nie wszyscy odwiedzali mój stary blog na WP.
     Na razie jeszcze nie wybieram się na nowe wojaże, aczkolwiek pogoda jest raczej wiosenna niż zimowa, ale jak znam życie, to zima da nam jeszcze znać o sobie. Muszę też podszykować swojego Szrocika, aby mnie nie zawiódł w czasie wycieczek. Zostawiłem go w Poznaniu, gdzie znajomy mechanik zrobi mi przegląd silnika i wymieni co trzeba. Jakoś go polubiłem, Szrocika oczywiście, więc na razie muszę dbać o niego, gdyż nie planuję zmiany samochodu na nowszy model z prozaicznej, bo ekonomicznej przyczyny. Tak bywa w życiu niestety, że zawsze są pilniejsze wydatki, a emeryci nie są rozpuszczani zanadto. Ot zwykła proza życia w RP.
*
Wspomnienia
*
Od lewej wieża kościoła ewangelickiego w Broniszowie, bo kościół został rozebrany, a cegła użyta w budowie wypasionej plebani. Z prawej wieża bramna w Dalkowie.
       *
*

Dawna wieża rycerska w Dalkowie.
*
Fort Malakoff - wieża artyleryjska w Głogowie.
*
Wieża bramna w Gerlitz.
*
Wieża bramna w Jakubowie - wjazd na teren zabytkowego kościółka.
*
Baszta przy dawnej bramie w murach obronnych Kożuchowa.
*
Dawna wieża kościoła pretestanckiego w Kożuchowie - sam kościół został spalony przez  czerwonoarmiejców i rozebrany przez polskie władze.
*
Wieża dzwonnicy w podgłogowskim Przedmościu.
*
Wieża rycerska w Siedlęcinie - wejście do wieży.
*
*
Wieża bramna dawnej Bramy Żagańskiej w Szprotawie.
*

Dawna wieża kościoła protestanckiego w Wichowie - kościół rozebrano.
*
*
Wieża rycerska w Witkowie (lubuskie).
*
*
Wieża bramna w Wyszanowie.
*
Wieża obronna w Żmigrodzie.
*
Wieża  Bramy Głogowskiej w Górze Śląskiej.

    
    I na tym koniec moich pierwszych wspomnień z wędrówek po wieżach i basztach. Kolejnym razem opublikuję moje wędrówki po zamkach. A nazbierało się tego trochę.

13 komentarzy:

Gryzmolinda pisze...

zawsze wybierałam wierze i baszty , natomiast Docent pałace i zamczyska .Patrz pan panie Brunet , niby technika prymitywna a żaden wiater nie zwalił ani jednej cegiełki .
z centralnej - Dośka

sia pisze...

Co z wdrapywaniem się na te wieże, mnie podobają się baszty, które czesto mijałam w Żninie, Kujawsko- Pomorskie. Muszę przejrzeć komórkę, czy gdzie nie mam w archiwach zdjęć...
Wieże dają nadzieje na lepsze widoki
POzdrawiam serdecznie
http://eksperyment-przemijania.blog.onet.pl/

Dobrochna pisze...

Ciekawe,że wieże i baszty bronią się najdłużej przed zębami czasu i opierają się najdłużej nawałnicom dziejowym.Człowiek na ten przykład NIE posiada podobnie odpornej części ciała, o której byłoby wiadomo,że przetrwa najgorsze...Dziwne skojarzenia wywołują u mnie wieże, ale wiadomo wszak,że kojarzą się ...Eeee, kropka.To wszystko przez gender.Serdeczności.

Szczesliwa kobieta pisze...

No, chociaż Ty Michałku już się meldujesz, bo Vojtuś jakoś ciągle nie.;) Wcięło gdzieś chłopa z kretesem... i to bez żadnych wieści.

Ja też załamana jestem tymi tragedniami na polskich drogach przez naszych rodaków-pijaków zmalowanych. Rany, co za ludzie żyją teraz w Polsce? Ręce opadają!
Pozdrawiam Cię Michałku noworocznie... i za moment raz jeszcze do Ciebie wpadnę. Taki trochę dłuższy moment.|;-)Halszka

Szczesliwa kobieta pisze...

No, to jestem ponownie!
A nie myśl, że tylko w Polsce emeryci nie są rozpieszczani. Niemiecki emeryt na przysłowiowej już niemalże Majorce, to też już mit. W Niemczech już dawno przestało się emerytom powodzić. Większość ledwie wiąże koniec z końcem. Niestety!

Faktycznie, nazbierało Ci się tych baszt i wież, że hej! Ile to kilometrów musiałeś natrzaskać, aby je wszystkie zwiedzić i obfotografować. Wspaniałe zdjęcia!
Pozdrawiam raz jeszcze! Halszka

teresakiedrowska pisze...

Te pozostałości: wieże z Broniszowa, Kożuchowa, Wichowa świadczą o tym, że te kościoły były bardzo piękne. Hm. Czekam na relacje o zamczyyyskach :)
Przeglądnęłam również starsze posty... Szczęśliwe, rodzinne święta, aż miło popatrzeć.
Pozdrawiam serdecznie :)

Szczesliwa kobieta pisze...

Też tak myślę czasami, Michałku... bo to Polska właśnie... o bardzo udziwnionej mentalności, dlatego wszelkie zmiany na dobre - tak ciężko przeprowadzić. Co to się dzieje z ludźmi? Smutek mnie ogarnia, kiedy widzę tyle zła panoszącego się w polskim społeczeństwie. Kiedyś tak nie było.

Polska zamiast się szybko rozwijać, bo ma wszelkie dane ku temu, ciągle kuleje. A Polacy chleją na potęgę, chamieją, durnieją i plują jadem nienawiści - gdzie się tylko da.
Pozdrawiam serdecznie oraz czekam na Twoje wpisy o wędrówkach po zamczyskach. Halszka

vojtek pisze...

Hej Michale!
No ja też trochę wycieczek po Polsce zrobiłem i pokazałem to jest zadowolony bardzo. Ze Skodzinki też
Najpiękniejsze w tych fotkach jest , że to jest lato :) Zauważ, że wszystkie prawie filmy to też dzieją się w lecie. To jednak najpiękniejsza i najbardziej oczekiwana pora roku.
Ja się na razie nigdzie nie wybiorę bo mam niesprawną prawą ręke.

alik pisze...

-- niższe, wyższe, okrągłe i prostokątne , tyle ich a i przeznaczenia różne....
-- zima zaś..podobno tuż, tuż , już za dwa dni ma posypać śniegiem, choć obecna pogoda wcale mi nie przeszkadza.
-- pozdrawiam.

Lotka pisze...

Pokazałeś Michale wspaniałe perełki architektury dawnej. Powinniśmy kształcić młodzież, bo nie w książkach jest prawdziwa historia, ale w takich miejscach. dziś szkoły nie maja pieniędzy na wycieczki, a nawet w komunie wędrowaliśmy po Polsce. Pozdrawiam serdecznie.

KRAINA MARZEŃ pisze...

Architektura dawna cudownie przedstawiona i podsumowana same perełki jak napisała Lotka nalezy zwiedzać naszą Polskę wzdłuż i w szesz bo jest wspaniala i piękna czasu więcej serdecznie pozdrawiam weekendowo

Tomasz pisze...

Michale, miło się z Tobą zwiedzało tereny, których nie znam. Widzę, ze lubujesz się w architekturze obronnej i sakralnej. Az serce ściska, gdy piszesz i pokazujesz, ze zostały same wieże, bo kościoły rozebrano.Pozdrawiam, Tomasz

Kris Beskidzki pisze...

W pełni rozumiem brak emeryckiej rozrzutnosci ;) Natomiast post ciekawy i pouczający. Pozdrawiam serdecznie :)