Jest to mój blog, który jest kontynuacją starego blogu "Wędrowiec, czyli Bies(z)Czady". Publikuję w nim swoje wędrówki z aparatem po zamkach, kościółkach, pałacach i innych ciekawych miejscach, jakich w Polsce, i nie tylko, nie brakuje.

16 sty 2014

ZAMKI - cz. II

  Prezentuję dalszą część zamków, które zwiedziłem jako emeryt. Obszerniejsze fotorelacje były publikowane w większości na moim starym blogu "Wędrowiec czyli Bies(z)Czady". Na razie z przyczyn pogodowych nie jeżdżę i czekam na wiosnę. Obecnie mój Szrocik jest u mechanika i przechodzi mały remont silnika, aby wiosną ruszyć z kopyta na nieco odleglejsze szlaki. Mam więc czas na logistyczne opracowanie moich tras i zabytków do zwiedzania. I oby mi zdrowie dopisywało...
   Jestem po raz 22 pod wrażeniem WOŚP i Jurka Owsiaka, ale boleję nad prawicowymi oszołomami, którzy opluwają i obrzucają błotem Jurka i jego zespół. Jednak coś jest nie tak z naszą chrześcijańską (sic!) katolicką pokorą i umiłowaniem bliźniego swego... Może to i lepiej, że Bóg nie dał mi łaski wiary, przynajmniej jestem wolny od wielu "izmów", uprzedzeń i oszołomstwa.

                                              Kolejne wspomnienia z wędrówek.
*
*
*
Zamek Czocha. Ciekawa historia, legendy...
*
*
Po zamku w Górze Śl. pozostała stara zbrojownia i mury obronne.
*
Brama do zamku Hruba Skala w Czechach.
*
Zamek Hruba Skala.
*
*
Dawny zamek, późniejszy pałac w Jakubowie. Niestety zapomniany i w ruinie.
*
*
Zamek w Jaworze, używany, ale aż się prosi o renowację.
*
*
Zamek Kliczków. Zadbany i użytkowany.
*
*
Zamek w Kożuchowie. Użytkowany i odnowiony.
*
*
Zamek Książ... Wspaniała historia, legendy i...
*
*
Ruina zamku w Mirocinie otoczonego wodą - ciekawa historia..
*
*
Popadający w ruinę zamek w Osetnie.
*
*
Ruina zamku w Pankowie. Legendy, ciekawa historia.
*
*
Zamek w Piotrowicach Świdnickich. Odnawiany przez fundację.
*
*
Zamek w Prochowicach. Obecnie remontowany.

   I na tym kończę drugie wspomnienia z wędrówek po zamkach. Kolejnym razem będzie trzecie, a następnie będę wspominał pałace. Mam nadzieję, że nie zanudzam swoimi wspomnieniami...

11 komentarzy:

Lotka pisze...

Dziękuję Ci Michale za te perełki. Niektórych nie znam zupełnie,a widzę, że warto. Przybliżaj nam ten piękny świat, który tchnie tajemniczością dawnych lat. Pozdrawiam serdecznie.

sia pisze...

Nie ma co Michale skupiać się na oszołomach, mojemu dziecku działanie Owsiaka pomogło,pomogło jeszcze innym, a ludzie nie lubią gdy ktoś oprócz działania zarabai, zawiść zasłania im obraz...
Zamki cudeńko, właściwie to nawet mogłabym w jednym z nich zamieszkać
Pozdrawiam

Malina M pisze...

PRAWDZIWY Z CIEBIE PAN NA ZAMKACH ... widać, że kochasz te swoje włości , oprowadzasz nas z takim pietyzmem. Też uwielbiam zamki. Ech, kiedyś chciałam być królewną i królewicz na białym koniu spotkać a teraz chciałabym prawdziwą królewnę spotkać a królewicza zapędzić do ratowania spuścizny.
Przyznasz Michale, że nasze zabytki jednak mają swoje 5 minut, późno, bo późno ale to już ostatni gwizdek

bellatrix2009 pisze...

Ależ skąd! Wcale nie czuję sie zanudzana. Pamiętam opisy tych obiektów. A... Kożuchów, jak już wiesz, to miejsce mojego urodzenia. :)
Miło się wspomina, też lubię czasem i jak podłapię temat, to mało kto jest mnie w stanie powstrzymać. :)I wcale nie patrzę, czy zanudzam... ;)))))))))))

JoAηηค I.-K. pisze...

Michał, świetna Twoja relacja, w kilku nie znam! :(
Ale dobrze, że o tym piszesz, bo będę mogła nadrobić zaległości!
No, serdeczności serdeczne, j.

Jolanta pisze...

Niektóre z tych zamków są przepiękne! Nie byłam w żadnym z nich, może czas o tym pomyśleć...
Ja też popieram Jurka Owsiaka i jego orkiestrę. Oszołomami nie ma się co przejmować, pokrzyczą i przestaną i ... jak zwykle nic z siebie nie dadzą. Tylko jad będą rozsyłać.
Pozdrawiam bardzo cieplutko:)))

Szczesliwa kobieta pisze...

Nie mogę się napatrzeć na te wspaniałe zamki. Są piękne, choć większość w ruinie. Może UE zajmie się nimi. Toż to perełki historii.

Też nie mogę słuchać tych obelg prawicowców pod adresem Owsiaka. Tyle dobrego robi dla Polaków, a ci jadem plują na niego. Popaprańcy jedne! ;)
Mnie zachowanie Owsiaka też czasami się nie podoba. Lubię luz, owszem, ale nie luzactwo, a Owsiak niestety bardzo często robi za luzaka. No ale w świetle tego, co robi dla ludzi, można mu to i owo wybaczyć. ;)
Pozdrawiam serdecznie! Halszka

Szczesliwa kobieta pisze...

I co Owsiak jeszcze może dla szpitali zrobić, skoro czynnik ludzki, czyli sami lekarze - zawodzą? Słyszałeś pewnie o śmierci bliźniąt we Włocławku? Skandal! Czy to są lekarze? Hipokrates pewnie przewraca się w grobie.

Dziękuję za wizytę!
Wiem, że nie wszystkie grzyby u mnie są jadalne. Ja jednak chciałam pokazać przede wszystkim piękno królestwa grzybów, nie ich "zjadliwość". ;)
Pozdrawiam niedzielnie! Halszka

vojtek pisze...

Dobry z Ciebie nczłowiek i to zapamięteam! Pogoda nie mwybierra :)
Jak pięknie i mfantastyczne. Większość Polaków tak tego nei ezna
Pozdrawiam serdecfznie
Vojtek

Szczesliwa kobieta pisze...

Michałku, ja też lubię ludzi z poczuciem humoru... ale to chyba już wiesz. :-)

O, i Vojtuś do Ciebie przywędrował! Widać jednak, że pisanie mu nie idzie. No cóż, kontuzja.
Pozdrawiam serdecznie oraz dziękuję za wizytę! Halszka

teresakiedrowska pisze...

Czytam, czytam i próbowałam już przy ostatnim wpisie zostawić po sobie ślad w postaci komentarza. A tu błąd jakiś 403 na straży Zamczyska Bieszczadu stoi...
A ja? Po kolejnej lekturze, z wszechstronnej ignorantki, zamienię się na wszech... nieogarniającą ignorantkę. Nawet nie wiedziałam, że tyle pięknych, nietuzinkowych miejsc, czeka nie odkrytych. Jak zapowiadałeś wpisy o zamkach, myślałam sobie, że odświeżę wspomnienia miejsc w które kiedyś zawitałam. Zmierzę się z inną legendą, widzianą przez pryzmat innych oczu... I tak się na swój sposób stało :)
Owsiak? Jak nie Owsiak to kto? No i wracając do autora Interview, jak nie Twain, to... oczywiście miałeś rację :)
Pozdrawiam gorąco, w ten zimowy poranek :)