Jest to mój blog, który jest kontynuacją starego blogu "Wędrowiec, czyli Bies(z)Czady". Publikuję w nim swoje wędrówki z aparatem po zamkach, kościółkach, pałacach i innych ciekawych miejscach, jakich w Polsce, i nie tylko, nie brakuje.

11 lut 2014

KOŚCIOŁY - cz. I Jak wcześniej wspomniałem, pora na wspomnienia z wędrówek po kościołach. Nie jestem religijny i nie mam potrzeby uczestniczenia w mszach i nabożeństwach, ale lubię zwiedzać i oglądać stare kościoły i kościółki wiejskie, gdyż mają ciekawą architekturę, duszę i pewną magię.
    Szczególnie kościółki wiejskie są zbudowane z kamienia polnego, nieraz z dodatkiem cegły gotyckiej. Stawiano je z tego materiału, jaki był dostępny i najtańszy na tych terenach. Często dachy i wieże były kryte drewnianym gontem, później blachą i dachówką ceramiczną. Bardzo urokliwe są już nieliczne kościółki drewniane i stare drewniane dzwonnice przy kościółkach.
   Bardzo ciekawe są ich wnętrza i nie brakuje w nich prawdziwych perełek rzeźbiarskich, sznycerskich, malowideł i obrazów. Jednak nie zawsze udawało mi się zobaczyć je od środka, gdyż na najczęściej bywają zamknięte na głucho, a nie zawsze proboszcz, czy kościelni są uchwytni i skorzy do udostępniania ich takiemu samotnemu wędrowcowi jak ja. A szkoda.
FOTORELACJE
*
Kościół parafialny w Białołęce - podgłogowskiej wsi.
*
*
Zabytkowy kościół w Bojadłach w lubuskiem, zbudowany metodą szachulcową.
*
Kościół w Broniszowe w lubuskiem.
*
Kaplica bramna w murze kościoła w Broniszowie.
*
*
Kościół św. Wawrzyńca w Brzostowie, niegdyś podgłogowskiej wsi,
 obecnie głogowskim osiedlu. Ciekawe, częściowe freski odkryte przy odnawianiu kościoła.
*
Kościół parafialny w Bytomiu Odrzańskim (Lubuskie) z ciekawymi krzyżami pokutnymi w murach.
*
*
Stary kościół protestancki w Bytomiu Odrzańskim. Kiedyś była w nim słynna na Dolny i nie tylko Śląsk szkoła. Obecnie kościół niszczeje.
*
Ozdobny portal bramny do kościoła protestanckiego.
*
Kościół parafialny w Ciechowie. Dolny Śląsk.
*
*
Kościół parafialny w Dziewinie - Dolny Śląsk.
*
*
Kościół ewangelicki w Gerlitz - Niemcy.
*
Prawosławna cerkiew w Głogowie, wybudowana parę lat temu na dawnym blochausie wojskowych. Teraz ma pięć pozłacanych kopuł.
*
Dawny pojezuicki, a obecnie parafialny kościół Bożego Ciała w Głogowie. Odbudowany po zniszczeniach wojennych.
*
*
Zabytkowy kościół św. Mikołaja w Głogowie pozostawiony w formie trwałej ruiny. Zbudowany w stylu romańsko-gotyckim z ozdobnym portalem wejściowym na którym jest rzeźba głowy biskupa św. Mikołaja.
*
Zabytkowa Kolegiata w Głogowie. Odbudowywana po zniszczeniu wojennych przez ks. prałata Ryszarda, a obecnie przez ks. kanonika Rafała - prywatnie mojego kumpla.

16 komentarzy:

alik pisze...

-- witaj Michale.... widzisz dzięki Tobie poznałam budownictwo metodą szachulcową ...troszeczkę poklikałam i już wiem co to jest....a tak na marginesie , to żal , że ten kościół w Bytomiu Odrzańskim tak niszczeje.. --pozdrawiam prawie wiosennie , choć w kalendarzu, no sam wiesz...

sia pisze...

Piękny i zadziwiający jest ten z Dolnego Śląsku i Gerlic powala architekturą
Pozdrawiam serdecznie
http://eksperyment-przemijania.blog.onet.pl/

Tomasz pisze...

Witam Michale! Bardzo dobrze, ze podjąłeś ten temat. Budownictwo sakralne ma swoją specyfikę i nie sposób go zrozumieć do końca bez wiary, no bo przecież wiara, religijność stała się przyczyna jego zaistnienia. Ten kościół w Bojadłach przypomina mi swoja charakterystyczną budową jeden z kościołów w Szczecinie.Pozdrawiam, Tomasz

Stokrotka pisze...

Podobnie jak Ty bardzo lubię zwiedzać kościoły. A najbardziej lubię te drewniane, na Podhalu. Uwielbiam też gotyckie, olbrzymie świątynie.
Uświadomiłam sobie, że żadnego z tych kościołów, który przedstawiasz jednak nie widziałam. Muszę bardziej zapuścić się w Twoje tereny.
Pozdrawiam i dziękuję za piękną lekcję Michale.

Szczesliwa kobieta pisze...

Bardzo udane zdjęcia. Kościołów ci u nas mnóstwo. Co jeden to ładniejszy... i bogatszy. Też mam we krwi zwiedzanie kościołów, gdzie tylko jestem, ale pustych.

Dziękuję za wizytki!
Ha, Michałku, to tak jak ja. Wręcz uwielbiam ognisko. Moje Córka ma to po mnie i nawet sobie w swoim ogrodzie urządziła wspaniałe miejsce na ognisko. Widać go na fotkach. Często przesiadujemy przy nim. Wcześniej posilając się smakołykami prosto z ogniska... i gadamy i gadamy, bez końca. I wcale nam żadna flaszka "z wodą rozmowną" nie jest potrzebna, a co dopiero sławetnego Mamrota. ;)
Pozdrawiam serdecznie! Halszka

Chodzenie po krawędzi losu... pisze...

Witaj Michale...
Odnośnie tematu snów... Myślałam także i w ten sposób. Jednak są krzywdy, których nie sposób przebaczyć, bo wpływają i niszczą ważną cześć naszego życia. A jesteśmy tylko ludźmi... Jeśli Stwórca nie przebacza pewnych poczynań i strąca winowajców w czeluście męk... czyż mam być wspaniałomyślniejsza od Niego? Jedynym gestem na jaki mogłam się zdobyć- to milczenie. Zaniechanie zemsty. To wobec czynu....-BARDZO WIELE. Pozdrawiam Cię życząc ciepła i słonka. Anna

RÓŻA pisze...

Piękny fotoreportaż pozdrawiam
WALENTYNKA DLA CIEBIE-klik

Lotka pisze...

Miło jest wędrować z Tobą po Polsce , zwiedzając różne obiekty. Kościoły w niewielkich miejscowościach , są również ciekawe. Z Twojej kolekcji, bardzo mi się podoba ten z budowli szachulcowej. Jadąc do Szczecina, mijam taki w niewielkiej miejscowości. Pozdrawiam serdecznie.

Szczesliwa kobieta pisze...

Oj, Michałku, Michałku, żeby to Twoja Renia słyszała... już by Ci ona dała androny. :D OK, ja Ciebie nie zdradzę, to może się nie dowie. ;)
Pozdrawiam serdecznie! Halszka

Dobrochna pisze...

Od początku było wiedzieć czego szukasz, Michale.Otóż DUSZY szukasz , czyli zupełnie tak jak ja.Jeśli coś/ktoś ma duszę wart jest zachodu.Niby wszyscy mają duszę? Pewnie tak, ale niektórym duszyczkom właściciele NIE pozwalają się obudzić.
Serdeczności.

Malina M pisze...

No to sobie pospacerowałam o niektórych nawet nie wiedziałam, że istnieją a przecież to prawdziwe perełki. Masz satysfakcję, że to wszystko oglądasz i uwieczniasz a my przy Tobie mamy frajdę wędrowania po nieznanych miejscach.

Jolanta pisze...

Piękny fotoreportaż. Zebrałeś w jedną całość sporo ciekawych sakralnych perełek.
Pozdrawiam cieplutko:-)

PAK pisze...

Hm...
piszesz o kamieniu i cegle gotyckiej.
To było też trochę tak, że kamienne mury wnoszono na polskich terenach wcześniej. Efektem było to, że cegła stała się bardziej prestiżowa ;) Kogo było stać i chciał się 'postawić', budował z cegły. Kogo nie było stać -- z kamienia.

teresakiedrowska pisze...

Tu już chyba klika osób zdecydowanie opowiedziało się za tą budowlą. Oczywiście, ta bliska memu sercu, oku, konstrukcja szachulcowa, budzi mój największy zachwyt. (Choć nietypowa jak na tego typu przedsięwzięcie). Sentyment do murów pruskich?
Kościół w Gerliz, też się ciekawie, nietuzinkowo prezentuje.
Chociaż, jeśli chodzi o mój ulubiony styl w architekturze dotyczący budowli sakralnych... Gotyk, gotyk i jeszcze raz gotyk. Cegła, witraż... Choć, ktoś może przecież powiedzieć, ale przecież to nie o to tu chodzi. A jednak są kościoły jak domy. Z duszą lub bez duszy :)
Miłego dnia :)

Szczesliwa kobieta pisze...

Michał, i nic dziwnego, Polacy zwęszyli interes i większość winniczków wyeksportowali do Francji.
A co Wasz "Ślimak" z tymi ślimakami robił? Żonie - w ramach przeprosin - pod pierzynę wpuszczał?|;-))|
Pozdrawiam serdecznie! Halszka|kwiat|

PS
Ależ Ciebie Panie okwiecają!

Kamson.pl pisze...

Niesamowite zdjęcia. Z podejściem do kościoła mam podobne zdanie, ale podobnie również lubię je oglądać. Magicznie wyglądają od środka i ten specyficzny zapach...