Jest to mój blog, który jest kontynuacją starego blogu "Wędrowiec, czyli Bies(z)Czady". Publikuję w nim swoje wędrówki z aparatem po zamkach, kościółkach, pałacach i innych ciekawych miejscach, jakich w Polsce, i nie tylko, nie brakuje.

26 wrz 2016

SREBRNA GÓRA - TWIERDZA

    Twierdza w Srebrnej Górze została wzniesiona w latach 1765 - 1777 według projektu inżyniera Ludwika Wilhelma Regdera. Została zmodyfikowania przez króla Fryderyka Wlk., jako zabezpieczenie militarne Śląska.
    Składa się z sześciu fortów. Swoje lata świetności miała do 1800 roku. W latach 1830 - 1848 służyła jako więzienie dla działaczy politycznych. Jako przestarzały obiekt militarny uległa powolnej likwidacji od 1860 r. W 1867 roku opuścili ją ostatni żołnierze. Później służyła już jako poligon doświadczalny dla artylerii. Należy wspomnieć, że twierdza nie została nigdy zdobyta.
    W drugiej połowie XIX wieku dostrzeżono jej walory turystyczne i nieco ją odbudowano.
    Po wojnie następowała jej powolna dewastacja, ale w 2004 roku została uznana jako pomnik historii.
     Obecnie odrestaurowana służy turystom. Obiektem do zwiedzania jest fort Donjon.
*
    Miło się twierdzę zwiedzało i podziwiało widoki z jej szczytu, ale pora udać się do Fortu Ostróg. Jednak o nim kolejnym razem.

13 komentarzy:

aldia arcadia pisze...

Kolejne ciekawe miejsce, Dziekuje za przechadzke :)
pozdrawiam!

PAK pisze...

Podobno wspaniała!
Ale, co tam za cień masz na większości zdjęć?

Hexe pisze...

Piękna maszyna, Napoleonie ;)
A fort i jej podziemia, oj zwiedzałabym... :)

kapitanwien pisze...

Nawet nie wiedziałem, że w Srebrnej Górze jest takie cudo. Mnie też się przyjemnie zwiedzało popijając poranną kawkę i oglądając Twoje zdjęcia.
Pozdrawiam
Ahoj!

Michał Cimek pisze...

PAK, ten cień, to cień historii, który mnie wyprzedza.
Pozdrawiam.
Michał

Stokrotka pisze...

Ja też nie wiedziałam, że w Srebrnej Górze jest taka ciekawa twierdza.
Dziękuję za wycieczkę Michale.
Serdeczności.

hurghada35 pisze...

Czas mknie do przodu jak szalony,wcale sie nie ogląda i w rezultacie zostaje nam tylko historia,wspomnienia i zabytki do zwiedzania :)

Danka Skandanita pisze...

Z tego co widzę ,południe I okolice Śląska są bardzo bogate w historię średniowiecza::))Super miejsca zwiedziłaś Michał::)Pozdrawiam:)

makroman pisze...

niezdobyta bo nikt nie zdobywał, zupełnie jak moja znajoma... także niezdobyta... choć myślę że chętnie dała by soę zdobyć, gdyby tylko był chętny konkwistador...
mniejsza.

fort ciekawy, odrazu widać dziewiętnastowieczne modyfikacje. Nieźle się wpisuje w spór fortyfikacyjny, nie będę ukrywał że już w momencie powstawania była założeniem nowoczesnym pod względem rozmieszczenia dzieł fortyfikacyjnych i przestarzałym pod względem konstrukcji fortów i rozplanowania pól ostrzału.
ale zobaczyć warto!

Teresa pisze...

Ciekawa historia i fajnie tam. Chętnie bym ją pozwiedzała.
Pozdrawiam Michał.

Wanda wanda pisze...

Twierdza w Srebrnej Górze jest niesamowita warto do niej zajrzeć kolejne ciekawe miejsce Michale serdecznie pozdrawiam

vojtek pisze...

Dziękuje Michale. Kupno nowych butów i okularów zatem zostawiam po Marszu Niepodległości. Tak samo wizytę u lekarza. Po co dewa razy chodzić?
Dużo spokojniej jest na Żoliborzu. Prawie nic się nie dzieje :)

Piękny fotoreportaż i letnie fotki. Masz fajne hobby oraz dużą wiedze o architekturze. Do twierdz mnie zawsze ciągnęło. Mamy tu blisko Cytadelę na Żoliborzu. nad Wisłą. W dzieciństwie, młodości byłem tam częstym gościem. Szukaliśmy pozostałości wojennych i znajdowaliśmy. A teraz jeśli chodzi o Bieszczady. Pracuje u nas koleżanka z Bieszczad. Pochodzi z rodziny wielodzietnej. I od Niej na bieżąco wiem co się w Bieszczadach dzieje.
Pozdrowienia serdeczne z Warszawy

marek pisze...

kurcze, pomyśleć tylko ile super miejsc jest do zobaczenia..eh, gdyby mieć tylko więcej czasu..:) pozdrawiam serdecznie