Jest to mój blog, który jest kontynuacją starego blogu "Wędrowiec, czyli Bies(z)Czady". Publikuję w nim swoje wędrówki z aparatem po zamkach, kościółkach, pałacach i innych ciekawych miejscach, jakich w Polsce, i nie tylko, nie brakuje.

3 paź 2016

FORT OSTRÓG

     Pora udać się do Fortu Ostróg, który był samodzielnym obiektem obronnym i stanowił kluczowy element zewnętrznej obrony systemu twierdzy srebrnogórskiej.
Fort został wzniesiony w latach 1766 - 71 na skalnym wierzchołku Ostrogu. (Forteczna Góra, 627 m. npm).  Fort jest obok głównego fortu Donjon najlepiej zachowanym obiektem z całego kompleksu obronnego.
   Składa się z dwukondygnacyjnych kazamat ze strzelnicami. Kazamaty otacza wieloboczby dziedziniec z którego prowadzą wejścia do poszczególnych skrzydeł, oraz jest wejście na koronę fortu.
    W czasie II Wojny Światowej był obozem jenieckim Oflag VIII B.
    Obecnie służy turystom do zwiedzania. Są w nim też różne wystawy...
*


Murowane obiekty fortu, wejście, kazamaty i wejście na koronę fortu.
Różne wystawy...


Sala sypialna jeńców wojennych.  
 Pośrodku zabezpieczona studnia.Inne wystawy....

Ostatni rzut okiem na koronę fortu.

    Pora opuścić fort i udać się do Zagórza na zaporę Jeziora Bystrzyckiego. Ale o tym kolejnym razem...

8 komentarzy:

P.A.K. pisze...

O! Znowu fajna wycieczka. Chyba muszę jakoś odblokować swój weekend do wglądu ;) Dla konkurencji. Choć jakby w innej konkurencji :)

Hexe pisze...

Zacne mury :) I wystawa narzędzi tortur, bardzo ciekawa sprawa. Marzy mi się własne koło do łamania. Czasami lubię się na czymś wyciągnąć XD

Wanda wanda pisze...

Michale te wszystkie forty chyba trzymasz w rekawie są bardzo urocze i ciekawe -relacja jak zawsze ciekawa serdecznie pozdrawiam

danka pisze...

Michał ,bardzo ciekawe miejsce do zwiedzania..Okropne są te eksponaty tortur...A ten diabeł ,to co miał za zadanie robić ?Czyżby to jego twierdza była☺Pozdrawiam:)

JOLANTA pisze...

Ciekawe choć niesamowite miejsce.
Pozdrawiam serdecznie :)

makroman pisze...

Szwarc mydło i powidło. Widać ktoś zbierał co się dało orczyk w poblżu dyb wygląda cokolwiek dziwnie - no chyba że chodziło o przekaz odnośnie zniewolenia zwierząt, ale chyba jednak franciszkański duch twórcom wystawy nie przyświecał ;)
Na pewno dla wielu mieszczuchów świetna edukacja.
Sam fort budowany w inspiracji rozwiązaniami napoleoñskimi, także ciekawe miejsce.

Stokrotka pisze...

I znowu mnie zabrałeś na ciekawą wycieczkę Michale.
Tylko te narzędzia tortur to są straszliwe.
Pozdrawiam

kapitanwien pisze...

To co pokazujesz Michale świadczy tylko o tym, że nieprawda jest, iż kamienie milczą. Tu widać, jak kamienie opowiadają historię, której są świadkami. Owszem, dzięki ludziom, którzy o te kamienie dbają, robią wystawy oraz dzięki takim, jak Ty Michale pokazującym nam te miejsca nieznane.
Pozdrawiam
Ahoj