Jest to mój blog, który jest kontynuacją starego blogu "Wędrowiec, czyli Bies(z)Czady". Publikuję w nim swoje wędrówki z aparatem po zamkach, kościółkach, pałacach i innych ciekawych miejscach, jakich w Polsce, i nie tylko, nie brakuje.

17 gru 2017

ROGALIŃSKI PARK I MAUZOLEUM

    Jak wiele pałacy w Polsce, tak i ten w Rogalinie posiada piękny park, który rozciąga się na 37 hektarach. Jest to niewątpliwa gratka dla miłośników przyrody. Gratka, dla tych, którzy lubią sobie spacerować po uroczych alejkach, podziwiać przyrodę i parkowe rzeźby. Wielu z nas pewnie słyszało o rogalińskich dębach szypułkowych i o trzech najstarszych mających po 700 lat - Czech, Lech i Rus. 
  Ostatni, najnowszy dąb posadził prezydent Bronisław Komorowski za swojej kadencji. W parku można zobaczyć sesje fotograficzne par nowożeńców... Bardzo pięknie się prezentuje tylna część pałacu.
*












*
KAPLICA MAUZOLEUM

   Spacerując po parku nie sposób nie trafić na XIX wieczną kaplicę usytuowaną na niewielkim wzgórzu. Jest ona wzorowana na autentycznej rzymskiej świątyni z pierwszego wieku przed narodzeniem Chrystusa, zwanej "Maison carre",  znajdującej się w Nimes we Francji.
   Rodzina Raczyńskich przez niemal dwa wieki zarządzała wielkopolskim Rogalinem. W jej szeregach znalazło się wielu wybitnych Polaków, takich jak Edward Bernard Raczyński, który w latach 1979 - 1986 pełnił funkcje prezydenta RP na uchodźstwie. Fundatorem kaplicy i mauzoleum był Edward Raczyński w latach 1917 - 1820. To on sprowadził szczątki swoich przodków do mauzoleum. Leży w nim żona Edwarda Raczyńkiego, choć on samym spoczywa poza mauzolem w którym przechowywane jest jego serce. 
   Podziemie grobowe zostało zaprojektowane w formie krypty romańsko-gotyckiej.  Znajdują się w niej sarkofagi z prochami Raczyńskich. 
   W sklepieniu krypty jest umiejscowiony herb Raczyńskich - Nałęcz, oraz tablica z napisem : "Estera Raczyńska prosi o westchnienie do Boga".
   Obecnie kaplica od  lat siedemdziesiątych pełni rolę kościoła parafialnego św. Marcelina.
*






*
Pora się pożegnać z pałacem w Rogalinie i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie, aby odać się do Muzem Arkadego Fiedlera w Puszczykowie, ale o tym kolejnym razem..
*



**********
******

8 komentarzy:

Anna K. Olszewska pisze...

Bardzo ładne miejsce o eleganckim charakterze. Mauzoleum ciekawe, fajnie jest zobaczyć coś, do czego nie ma się dostępu, coś, co jest daleko, choć tylko odwzorowane na oryginale.

Tomasz pisze...

Cóż można dodać Michale? Jak zawsze, zwięźle i bardzo ciekawie przedstawiasz historie tego regionu oraz ich zabytki. W tym miejscu jeszcze nie byłem, ale może... Pozdrawiam, Tomasz

czerwona filiżanka pisze...

faktycznie taki spacer to gratka:)

PAK pisze...

Przyjemny park...

Anonimowy pisze...

Michale, czy naprawdę zaliczyles wszystkie alejki, bo dokumentacja jest imponujaca. Serdecznie pozdrawiam Malgosia.

Danka pisze...

Michał masz bardzo bogaty album z wypraw ☺ Podziwiam Ciebie za chęci ,ale naprawdę warto.Bardzo cieszę się ,że bywam u Ciebie,tyle tu ciekawych miejsc zwiedziłam,bo z pewnością nigdy tam nie dojadę .Dziękuję Ci za to.Michał Tobie i Twojej rodzince ..Najserdeczniejsze życzenia
z okazji nadchodzących
świąt Bożego Narodzenia.
Wiele ciepła i radości
przy wigilijnym stole
życzy…Danka

Beskidnick pisze...

Nasłuchać się o rogalińskich dębach to nie nasluchałem, ale com się u Fiedlera naczytał to moje.
Dobrze że to nazwisko padło na koniec.

Stokrotka pisze...

Przepiękny park.
A najbardziej podobają mi się te stare drzewa. Mają takie wyrzeżbione artystycznie pni.
Dziękuję Michale.
:-)