Jest to mój blog, który jest kontynuacją starego blogu "Wędrowiec, czyli Bies(z)Czady". Publikuję w nim swoje wędrówki z aparatem po zamkach, kościółkach, pałacach i innych ciekawych miejscach, jakich w Polsce, i nie tylko, nie brakuje.

25 maj 2014

BIAŁKÓW i MILICZ

   Jak wcześniej wspominałem, tak w sobotę wyruszyłem na nową wędrówkę po Dolnym Śląsku. Tym razem dobre Bogi rzuciły mnie do Białkowa, abym zwiedził obserwatorium astronomiczne, do Milicza, abym zobaczył cudowny kościół, ruiny zamku i okazały pałac klasycystyczny. Później wyruszyłem do Trzebnicy, ale o niej następnym razem.

FOTORELACJE
*
*
Dawny dom w formie pałacyku amatora astronoma von Wazikowskiego, który go zbudował w latach 80-tych XIX wieku razem z obserwatorium astronomicznym. Obserwatorium jest połączona z domem krytym pomostem z wieżyczkami.  Mnie ten "pałac" bardziej przypomina dworzec galicyjski.
*
*
*
Obserwatorium astronomiczne Wazikowskiego, obecnie we władaniu Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest w nim koronograf do obserwowania słońca. Pokryte blaszaną kopułą z charakterystyczna szczeliną obserwacyjną.
*
"Domek astronoma" - w nim mieszkają pracownicy naukowi i astronomowie w czasie obserwacji nieba.
*
    Pora wyruszyć do Milicza, który słynie z wielu stawów rybnych i rezerwatu przyrody. Wspaniałe są karpie wigilijne z milickich stawów. Ale nie na stawach się skupię, ale bardziej na zabytkach w mieście, które mnie interesują. Aczkolwiek nie powiem, lubię milickie karpie...
*
*
Poluterański kościół, obecnie katolicki św. Andrzeja Boboli. Zbudowany metodą szachulcową... istna perełka architektury.
*
*
*
Ruiny zamku książąt oleśnickich. Przechodził różne koleje losy. Spłonął w 1797 r. popadał w ruinę. Ostatecznie został opuszczony w XIX wieku.
*
*
Klasycystyczny pałac rodziny Multzanów z XVIII wieku. Obecnie odnowiony i zadbany - mieści się w nim Technikum Leśne, wchodzące w skład Zespołu szkół Przyrodniczych.
*
*
                            
Słynne stawy milickie...

    Pora iść skorzystać ze swojego prawa wyborczego. Nie obowiązku, ale prawa, które wykorzystuję w RP. Na kogo zagłosuję? Cicho sza, bo jest cisza wyborcza i można podpaść organom ścigania. Organy tradycyjne lubię, ale w kościołach, a z organami ścigania mam spokój od upadku komuny...

16 komentarzy:

czerwona filiżanka pisze...

Ja tam głosować nie idę bo nie ma na kogo.
pozdrawiam

プoƛηɳค I.-K. pisze...

Cześć, Michale,
lubię, znam i lubię tam wracać.
Piękne miejsca... i wiesz, co? Wstyd się przyznać, ale w tym roku czekam na wakacje.

Pozdroioneczka!

Anonimowy pisze...

இڿڰۣ-- இڿڰۣ--இڿڰۣ-- இڿڰۣ--
♥... Dzień piękny, pogodny .
♥... Słońce świeci na niebie .
♥... A ja wraz z tym słoneczkiem
♥... Ślę uśmiechy dla Ciebie.
♥... Serdecznie Cię pozdrawiam
♥... i dobry humorek zostawiam.
இڿڰۣ-- இڿڰۣ--இڿڰۣ-- இڿڰۣ--
________ (¯`:´¯)⋰⋰⋰⋰⋰⋰

PRZYSTAŃ pisze...

CUDOWNY WPIS SERDECZNIE POZDRAWIAM,DZIEKUJE ZA WIZYTĘ U MNIE

sia pisze...

Obserwatorium jest przezabanych kształtów niczym grzyb - haha.
Z Toba się przemiło podróżuje Michale, prowadzisz po miejscach ,o których dotychczas nie miałam bladego pojęcia...
Pozdrawiam serdecznie
eksperyment-przemijania.blog.onet.pl

vojtek pisze...

Michale. Poziom wody na Wiśle był mniejszy o ponad metr niż w roku 2010 gdzie woda wlewała się już do naszego ZOO. i Centrum Kopernika. Wisła widać jest bardzo kapryśna. I trzeba uważać.

Bardzo dużo jest u Was do zwiedzania!
O wielu rzeczach, miejscach nawet nie słyszałem. Bardzo podoba mi się to obserwatorium i ten budynek poluterański. czy ja to kiedyś zobaczę? Kompletnie nie wiem. Polska w sumie jest bardzo duża i nie da się zobaczyć wszystkiego.
Pozdrawiam serdecznie
Vojtek tez po wyborach. Wędkowałem i głosowałem :)

alik pisze...

-- witaj... jeszcze raz odbyłam piękną podróż wirtualną; począwszy od obserwatorium ( chciałabym kiedyś mieć niebo na wyciągnięcie ręki), aż po piękne stawy, to ostatnie zdjęcie , przecudne... kocham przestrzeń..
dziękuję...
-- pozdrawiam..

Halszka - blog: "Szczęśliwa kobieta" pisze...

Wspaniała fotorelacja. Budowle prezentują się wspaniale. Oprócz tych ruin ma się rozumieć, ale i tak najbardziej podoba mi się ostatnia fotka. :)

Ach te wybory! I jednak Janusz Korwin-Mikke będzie przynosił Polsce wstyd w Unii Europejskiej. Jestem zawiedziona tym wyborem Polaków. Żeby takie "plujące na lewo i prawo chamstwo" miało reprezentować Polaków? Już nie chodzi nawet o jego poglądy, w demokracji każdy ma prawo mieć różne, ale o sposób ich wygłaszania - a jego jest ohydny, najdelikatniej mówiąc. Co to za słownictwo, co za gestykulacja, co za nerwowość, co za nienawistne odruchy? Czy Polacy tak już bardzo chamieją?
Pozdrawiam serdecznie! Halszka

brzezina pisze...

Opowieść pierwsza klasa...Nigdy nie słyszałam o Miliczu czy Białkowie...Pozdrawiam:)

Danka Skandanita pisze...

Michał teraz kiedy przypatruje się tej pięknej kolorowej architekturze aż serce ściska..I jeszcze piękniejsza jest Polska::)))Tu takich widoków nie zobaczysz ...Ja żyję w kolorach różnorodnej zieleni i błękitów wód::)))Dlatego mam w ogrodzie kolorowe kwiaty dla odmiany::))A te stawy to jak jezioro::)) cudne foty Pozdrawiam serdecznie

Anonimowy pisze...

_________©♥♥© Za pamieć,
___________♥♥ za wpisy,
__________♥♥ za każdy gest
________♥♥ za to ,że
_________♥♥.♥ JESTEŚ ♥.
___________♥♥- dziękuje
_________♥♥_-_-_-_-_-_-_-_
______♥♥ CIEPLUTKO POZDRAWIAM

Anonimowy pisze...

Bardzo ciekawa wycieczka Michale.
jest tyle miejsc, które naprawdę warto zobaczyć.
Pozdrawiam bardzo cieplutko:-)

galeria .alob pisze...

Michale! "rzuciło Cię" powiadasz,ale i po to żebyś z nami dzielił się i opisem i fotografiami tych wszystkich wspaniałych miejsc.. .Dziękuję !i życzę siły i zdrowia na następne wędrówki.. :)

Stokrotka pisze...

Michale, nie wiem dlaczego, ale dopiero dzisiaj otworzyło mi sie okienko do wpisania komentarza.

A chciałam Ci podziękować za ten wpis i ciekawe zdjęcia. Tak jak juz kiedys pisałam nie znam stron o których piszesz. Bardzo ciekawy ten pałacyk astronoma.
Pozdrawiam Cię serdecznie.

Halszka - PhotoBlog pisze...

Zapomniałam zaprosić przy okazji do nowej fotograficznej zgaduj-zgaduli. Zapraszam więc teraz i pozdrawiam serdecznie! Halszka

makroman pisze...

Ta jeszcze nie dotarłem
Obserwatorium i galerie to cymes - można się nimi przejść! Pamiętam jak w Rzymie największym moim marzeniem było przejść się taką galerią z Watykanu do zamku Anioła!
To zresztą dziwne, bo w pracy mam takich galerii kilka i powinienem być obyty - a tu wciąż tyle radości mi to sprawia.

"Mnie ten "pałac" bardziej przypomina dworzec galicyjski". o istotnie podobny styl. To chyba kwestia wzorców Austro - Węgierskich i mody na ich "koszarowy" styl.