Jest to mój blog, który jest kontynuacją starego blogu "Wędrowiec, czyli Bies(z)Czady". Publikuję w nim swoje wędrówki z aparatem po zamkach, kościółkach, pałacach i innych ciekawych miejscach, jakich w Polsce, i nie tylko, nie brakuje.

2 kwi 2016

ZAMEK STARY KSIĄŻ

    Często się mówi i pisze o zamku Książ, europejskiej perełce architektury, bo jest o czym. Niewiele się publikuje o starym Zamku Książ, który jest udostępniony turystom w formie trwałej ruiny. Dojść można do niego dwoma szlakami - trudnym od Książa i łagodnym od wałbrzyskiej Palmiarni.
    Zamek Stary Książ zbudowany jest na murach dawnego zamku piastowskiego Bolka I.  Położony jest na lewym wzgórzu  nad przełomem Pełcznicy w południowo-wschodniej części Książańskiego Parku Krajobrazowego.
    Pierwszy gród powstał na przełomie IX i X wieku. Pod koniec XIII wieku został przebudowany na murowany zamek obronny. Stary zamek został wzniesiony przez Bolka I  księcia świdnicko-jaworskiego. W 1290 roku Bolko I Surowy przeniósł swoją siedzibę z Lwówka Śląskiego. 
    Swoje znaczenia warownia utaciła w 1328 roku po przejściu księstwa świdnicko-jaworskiego do Korony Czeskiej. W 1428 r. zostaje zdobyty przez husytów . W następnych latach zamek stał się bazą wypadową rycerzy-rabusiów i jako ich siedziba został zniszczony w 1484 roku. Pozbawiony właściciela zamek zaczął popadać w ruinę i przestał funkcjonować w XV wieku.  W latach 1794 - 97 właściciel zamku Książ Jan Henryk VI von Hochberg zlecił architektowi przebudowę otoczenia zamku i  przebudowę resztek ruin na romantyczne ruiny dla księcia Hansa Heinricha IV Hochberga.
Po wojnie podpalony Zamek spłonął latem 1945 roku i niszczał. Obecnie zachował się w formie trwałej ruiny z końca XVIII wieku.

Resztka wieży zamkowej.
Ozdobny renesansowy portal.   Pora opuścić Stary Książ i udać się na dalszą wędrówkę...

12 komentarzy:

Hexe pisze...

Przepiękny! A jakże efekciarsko prezentują się te łuki nad wejściami do niegdysiejszych komnat... mmm... miód i delicje!
I rzeczywiście o Książu słyszałam, ale o Starym nie.

Urokliwe Miejsca i ... pisze...

Zamek Stary Książ jest mi znany.
Pięknie go przedstawiłeś Michale.
Pozdrawiam:)*

Wanda Róża pisze...

Miejsce wyjątkowo urocze- zdjęcia ruin zamku cudowne pozdrawiam wiosennie

Lotka pisze...

Te ruiny dużo mogłyby powiedzieć. W takich miejscach strasznie się zamyślam
Pozdrawiam serdecznie.

Lotka pisze...

Te ruiny dużo mogłyby powiedzieć. W takich miejscach strasznie się zamyślam
Pozdrawiam serdecznie.

Anek73 pisze...

W Książu byłam wielokrotnie, a tutaj - nigdy... cudowne miejsce :)

Stokrotka pisze...

No i dzięki Tobie dowiedziałam się, że istniał też stary Zamek Książ, bo pojęcia o tym nie miałam.
Przepiękne te ruiny Michale.
Dziękuję serdecznie.
:-)

aldia arcadia pisze...

Niesamowcie klimatyczny jest. Wybieram się tam i wybieram :))
Pozdrawiam!
:))

JoAnna I. - K. pisze...

Łaziłam tam sobie dość często, bo mój mąż studiował w Wałbrzychu...

pozdrawiam, Michale!

makroman pisze...

Hmmm - faktycznie w cieniu Książa. Bardzo ciekawe miejsce - będę w okolicach za kilka miesięcy, może Bóg i chronos pozwolą zobaczyć... ?

Danka Skandanita pisze...

Nigdy nie byłam w tym miejscu..Robi wrażenie,nawet bardzo.Jak sobie pomyślę, że ludzie chodzą po dawnych śladach rycerzy,dam i wszelakich panów...to jest mi żal ,że nie mogę tego doznać..Może znalazłabym jakiegoś dukata ?...Fajna relacja..Pozdrawiam.

PAK pisze...

Rzeczywiście, romantyczne te ruiny :)