Jest to mój blog, który jest kontynuacją starego blogu "Wędrowiec, czyli Bies(z)Czady". Publikuję w nim swoje wędrówki z aparatem po zamkach, kościółkach, pałacach i innych ciekawych miejscach, jakich w Polsce, i nie tylko, nie brakuje.

30 kwi 2016

BYTOM ODRZAŃSKI - KOŚCIOŁY

   Pora odwiedzić Bytom Odrzański, małe, bo niespełna pięciotysięczne miasteczko położone nad Odrą. Historia miasteczka datuje się od 1005 roku, gdy było jeszcze słowiańskim grodem, który wsławił się obroną przed wojskami cesarza niemieckiego Henryka V Salickiego, gdy ten szedł na Głogów. Jak wieść gminna niesie, cesarz nie zdobył grodu, gdyż wystraszył się dzielnej postawy obrońców i odstąpił od walki. Opisał to kronikarz Gall Anonim.
     Mnie bardziej interesują kościoły - katolicki i protestancki. W kościele katolickim św. Hieronima byłem kilka lat temu na zaproszenie grupy AA na miedzymiastowy mityng. Niestety nie miałem wtedy aparatu fotograficznego, tak, że na robienie zdjęć przyszło mi parę lat poczekać.
    Kościół św. Hieronima to gotycki kościół z XIV wieku, przebudowany w XVIII. W murach wieży jest wmurowaneych pięć  krzyży pokutnych, a wczesnobarokowy wystrój robi wrażenie.
*


Wieża kościoła i krzyże pokutne.
Nawa główna, chór, barokowe organy i ołtarz główny. Po prawej stronie piękna ambona.

Boczne ołtarze i barokowa ambona.

Po lewej grota z figurą Matki Bożej, a z prawej nieczynny kościół protestancki.Dawny kościół ewagelicki. Poprzednio gimnazjum.


Ozdobny portal wejściowy do dawnego gimnazjum, które było znane na cały Śląsk i nie tylko. 

    Wielu znanych z historii regionu ludzi je ukończyło. Niestety okres kontrreformacji spowodował zamknięcie i powolny upadek tej zacnej szkoły.
    Niestety zarówno kościół jak i gimnazjum niszczeją. Być może znajdą się kiedyś pieniądze na jego renowację.  Jednak nie można wejść do środka, bo jest na głucho zamknięty.
   Kościół ewangelicki został zbudowany w XVIII wieku w latach 1741 - 1746. Wykorzystano mury dawnego gimnazjum Schonacha. Neogotycką wieżę dobudowano w 1846 roku. W 2006 roku został on zakupiony przez Fundację Archeologiczną z Zielonej Góry. Po renowacji i remoncie ma w nim być w nim Muzeum Archeologiczne.
    Pora więc udać się na dalsze zwiedzanie miasteczka, ale o tym już kolejnym razem.
    Mam jeszcze jedno wyjaśnienie dla Hexe z poprzedniegio wpisu o zamku w Czernej. Rzeczywiście zamek jest zamieszkały przez panią profesor z mężem i córką. Stąd takie wrażenie.

10 komentarzy:

JOLANTA pisze...

Kościół św.Hieronima na zewnątrz jest skromny. Pierwszy raz widzę krzyże pokutne wmurowane w ściany kościoła.
Natomiast wnętrze kościoła, szczególnie ołtarz jest fantastyczny. Tak ażurowej obudowy ołtarza też nigdzie nie widziałam.Bardzo to ciekawe jest.
Pozdrawiam serdecznie..:-)

Anek73 pisze...

Ach! Kolejna wspaniała wycieczka i relacja :)

makroman pisze...

Ciekawe miejsca.
W ogóle budynek gimnazjum robi niesamowite wrażenie.

Hexe pisze...

Odległa historia miasta, chciałabym móc zobaczyć taką rekonstrukcję grodu słowiańskiego w mieście. Mogłoby być ciekawie :)
Kościoły od zawsze mnie fascynują. Pomimo wiary, zawsze gdziekolwiek byłam, musiałam do każdego wejść i nigdy nie rozumiałam, dlaczego np czynny, normalnie funkcjonujący kościół, bywa zamknięty.
I dlaczego mnie t tak fascynuje, skoro większość wygląda... bardzo podobnie? A jednak przechodzę przez prób z odnowionym zainteresowaniem.
Synagogi też mnie ciekawią, ale w mojej okolicy nie znalazłam żadnej. Przynajmniej świątynia jest wzniesiona zgodnie z Pismem, bez podobizn bożych i nadmiernego bogactwa.
Ozdobny portal piękny. Interesuje mnie wizyta w takim muzeum archeologii, trzeba cierpliwie czekać, aż odnową budynek. Czuję, że warto będzie.
P.S. Ooo... intuicja mnie nie zmyliła, że ktoś tam rezydował :)

JoAnna I. - K. pisze...

Świetna relacja i fotografie, jak zawsze u Ciebie, Michale.
Serdecznie pozdrawiam, j.

Wanda Róża pisze...

Witaj Michale jak zawsze zadziwiasz pięknem i zabytkami naszej Polski jest dużo pięknych miejsc o ktorych nie mamy pojęcia a Ty opisujesz i przedstawiasz na zdjęciach Twoją fascynację kościołami lubię zwiedzać wirtualnie- na pewno w rzeczywistości można dotknąc tych wszystkich zabytków wnętrze kościoła wspaniałe.Bytom Odrzański ma bardzo ciekawą historię serdecznie pozdrawiam

makroman pisze...

Hexe kościołymsię zamyka aby nie doszło do kradzieży, bezczeszczenia czy scen gorszących w czasie gdy nie ma w nich wiernych.

W Piśmie jest zakaz oddawania wizerunkom czci boskiej a nie zakaz ich wykonywania.

Zdobiena to kwestia mody nie wiary.

teresa pisze...

Zachwyciła mnie grota z Matka Boską. Pozdrawiam. :) .

Danka Skandanita pisze...

Bardzo ciekawe miejsce,niesamowita budowla..Polska nie zajmuje dużego obszaru,ale może cieszyć się i być dumna z przepięknych zabytków .Naprawdę ma czym się szczycić.W sumie wiele się działo od powstania państwa-Polski .Historii i architektury mamy cały wór.Pozdrawiam Michała ☺

Stokrotka pisze...

Niesamowite wrażenie robią te wmurowane krzyże pokutne.
dziękuję Ci za to zwiedzanie
I zapraszam do cerkiewki tuż przy granicy z Ukrainą.
Serdeczności Michale