27 grudnia 1919 roku wybuchło Powstanie Wielkopolskie. Po wielu miesiącach walk zakończyło sie zwyciestwem i przyłączeniem do nowej Polski większości Wielkopolski.
Niewiele było wygranych powstań, a dokładnie Wielkopolskie i III Śląskie. Oba te powstania są w dziwny sposób zapomniane, a jedynie uroczyście obchodzone przez wielkopolan i ślązaków. Jesteśmy dziwnym narodem, który obchodzi uroczyście upadłe powstanie, a nie potrafi obchodzic zwycięskich.
Wielkopolanie przez cały okres zaborów w różny pokojowy sposób walczyli o polskość, a tym samym po wygranym powstaniu mogli stworzyć dobrze funkconujący, nowoczesny organizm terytorialny. I dlatego Wielkopolska, gdzie są moje korzenie jest dla mnie powodem do dumy. Region bijacy na głowę inne regiony Polski... Dlatego bardzo lubię zwiedzać Muzeum Powstania Wielkopolskiego.
4 komentarze:
Masz 100% racje Michale. Budowanie podstawy gospodarczej jako fundamentu zwyciestwa nie wzbudza entuzjazmu, za to zle przygotowane powstania sa czczone bez glebszej analizy-tylko mlodych zal, gineli za idealy. Kutz podsumowal sytuacje na Slasku w koncowce filmu"dlaczego Polska nam nie pomogla? 'To byl niechciany podarunek dla Pilsudskiego. Jak go traktowal swiadczy obecnosc Grazynskiego. Slazacy i Wielkopolanie maja wiele cech wspolnych, a one swiadcza o rzetelnosci i spolegliwosci. Pozdrawiam w Nowym Roku Malgosia.
Michale !
Jak zwykle trafnie określiłeś nas Polaków, czcimy to co się nie udało, zamiast czcić to co się udało.
Pozdrawiam:)*
Trafne wnioski.
A miejsce godne uwagi.
Bardzo interesująca wystawa. Razem z tatą interesujemy się historią i chętnie odwiedzilibyśmy takie miejsce.
Wszystkiego dobrego w Nowym Roku.
Prześlij komentarz