Jest to mój blog, który jest kontynuacją starego blogu "Wędrowiec, czyli Bies(z)Czady". Publikuję w nim swoje wędrówki z aparatem po zamkach, kościółkach, pałacach i innych ciekawych miejscach, jakich w Polsce, i nie tylko, nie brakuje.

9 sty 2019

STARY RYNEK W POZNANIU.

       Stary Rynek jest głównym placem miejskim w Poznaniu.  Został wytyvzony w 1253 roku jako centralne miejsce miasta. Jest trzecim co wielkości rynkiem (po krakowskim i wrocławskim) w Polsce i jednym z największych w Europie.
   Jednak rozkwit życia po II wojnie światowej nastąpił na początku lat 90. Wtedy tez na placu powstały pierwsze ogródki przed restauracjami i pojawiało się coraz więcej turystów. Są na nim ciekawe muzea, wystawy i coroczne imprezy takie jak: Jarmark Świętojański, Betlejem Poznańskie, Międzynarodowy Festiwal Rzeźby Lodowej, oraz Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku. Są na nim organizowane również mniejsze imprezy lokalne.
   Obecnie Stary Rynek jest jedną z głównych atrakcji turystycznych miasta, a pięknie odrestaurowane kamienice, fontanny, pregież miejski przyciągają licznych turystów.
    Bardzo się rynek zmienił na korzyść od lat pięćdziesiątych, gdy po raz pierwszy po nim chodziłem z wujkiem.

Ratusz w detalach.


Urocze kamieniczki, pręgież i fontanny...
Nasza grupa...

   Pora opuścić uroczy rynek i Poznań i wrócić pełni dobrych wrażeń do domu.
No i czekać z niecierpliwością na kolejne wycieczki w 2019 roku. Plan wycieczek już znam. Tylko należy ustalić terminy i dopracować szczegóły

8 komentarzy:

Ania O. pisze...

Ładna starówka, klasyczna i kolorowa. Takie lubię. :)

Monika B pisze...

Poznań ma bardzo piękną starówkę.
I jest jedynym miastem jakie znam w którego rynku stoją cztery fontanny.
Pozdrawiam:)*

Danka Skandanita pisze...

Jednak stare kamieniczki, dają niepowtarzalny urok całemu miastu.To takie serce miasta::)) Najbardziej przyciąga ludzi::))Serdeczności Michał.

Maciej Beskidnick pisze...

Bez wątpienia jedno z bardziej uroczych miejsc w Europie.

Na pewno warto tu przyjechać na kilka dni i po prostu spacerować, tak by nie poświęcić całego czasu na zwiedzanie.

Alenka pisze...

Ech Michalku, jak ja bardzo kocham ryneczki i rynki. Kazdy z nich ma swoja specyfike, szczegolna, niepowtarzalna aure. To przesliczne miejsca, ktore ciagna jak magnes. Piekny jest ten poznanski, zazdroszcze Ci tego po nim dreptania. Nadreptalam sie z Toba, ale jakos nie zmeczylam ;) Czekam na kolejne wycieczki Wedrowcze, calym sercem pozdrawiam :) :)

Jolanta pisze...

Poznań jest najstarszym polskim miastem. Po ostatniej wojnie wypiękniało i dalej się rozwija. Rynek jest wyjątkowo piękny.
Pozdrawiam i zapraszam do mojego nowego bloga :)

Barbarossa pisze...

Ale piękny ten rynek. Piękne zdjęcia.
Może wreszcie w tym roku odwiedzę z mężem Poznań.
Pozdrawiam Cię serdecznie.

Stokrotka pisze...

Bardzo dawno temu byłam w Poznaniu.
Czas znowu pojechać - tymbardziej że tak pięknie zachęcasz...
Dziękuję Ci i pozdrawiam