Jest to mój blog, który jest kontynuacją starego blogu "Wędrowiec, czyli Bies(z)Czady". Publikuję w nim swoje wędrówki z aparatem po zamkach, kościółkach, pałacach i innych ciekawych miejscach, jakich w Polsce, i nie tylko, nie brakuje.

25 lis 2019

TUREW - PRZYPAŁACOWA KAPLICA.

   Kolejnym etapem naszej wędrówki była przypałacowa kaplica pałacu Dezyderego Chłapowskiego.
   Wybudowana w stylu neogotyckim w latach 1846 - 1847 , przy wschodniej elewacji bocznej pałacu, połączona aneksem i przejazdem bramnym w przyziemiu.
   Budowana zgodnie z duchowością i religijnością rodziny Chłapowskich, którzy nadali jej wezwanie Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Chłapowski wyprzedzi dogmat o Niepokalanym Poczęciu o siedem lat, gdyż  stolica apostolska ogłosiła go dopiero w 1854 roku.
   Po zwiedzeniu kaplicy ruszyliśmy na spacer po przypałacowym parku, w którym rośnie kilka pomnikowych dębów, z których największy jest dąb "Dezydery".
*


Oficyna w pobliżu pałacu.


Różne ujęcia pałacu Chłapowskiego.


Przejazd bramny i wejście do kaplicy.




Wnętrze kaplicy i nasz wspaniały przewodnik dr Emilian Prałat.


Widok na pałac i kaplicę od strony parku.







Spacer po przypałacowym parku.

   Pra opuścić gościnną Turew i udać się do Rąbinia, aby pochylić się nad nagrobkami rodziny Chłapowskich. Ale o tym już następnym razem.

9 komentarzy:

Jael pisze...

Pałace w towarzystwie takich starych parków, robią pozytywne wrażenie o każdej porze roku.
Kaplica, jak widzę, pospolita.
Pozdrawiam serdecznie. :)

Michał pisze...

Ale mnie się takie skromne podobają. Zawsze lubię prostotę i skromność.
Pozdrawiam.
Michał

Anonimowy pisze...

Kawal historii,a kaplica,jak jej wlasciciel,skromna.jak to sie dzieje,ze tak wybitne postaci sa tak malo znane? Klatwa wielkopolska? Malgosia

Beskidnick pisze...

Neogotyk w pierwszej połowie XIXw.!!! Chłapowscy nie tylko w teologi i dogmatyce byli prekursorami! Brawo - takiego cacuszka jeszcze nie widziałem! A propos, przewodnik co mówił o stylu całego pałacu - późny renesans czy wczesny barok?

Michał pisze...

Macieju, to pałac rodziny Chłapowskich wybudowany w stylu barokowym w latach 1760 - 1770. Był później przebudowywany.
Michał

Danka pisze...

Stare parki ,stare pałace..jakże podobne do naszego życia☺Pozdrawiam cieplutko.☺

Beskidnick pisze...

Czyli Barok, z elementami renesansowymi (być może by dodać siedzibie splendoru dawności?) - jak nie lubię baroku, to ten tutaj jest bardzo miły oku i zaciekawiający.
Brawa!

Alenka pisze...

Ilekroc ogladam takie urokliwe zakatki, mysle o tym, ze w dawnych czasach ludziom chcialo sie je tworzyc. Czy to palace, czy miejskie kamienice, kazdy budynek mial swoisty styl i klimat. Podobne, lecz nie takie same. Zaliczyliscie Michalku kolejna interesujaca wycieczke, pelna historii i fajnych wspomnien. Kaplica jest od nas tylko sto lat starsza :)
Dziekuje za odwiedziny i sercem pozdrawiam :)

ZołzaTexa pisze...

Widzę tutaj sporą grupę wycieczkową.
Pałace i parki późną jesienią równają się przepięknemu spacerowi...